Na výbore pre pôdohospodárstvo sa budú v utorok zaoberať škandálom s poľským mäsom

Zdroj: TVN24

Strana SaS od mimoriadneho zasadnutia Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie očakáva vyjadrenia kompetentných osôb k rozsahu škandálu s poľským mäsom a vykonaným opatreniam.

Mimoriadne zasadnutie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa na podnet strany Sloboda a Solidarita (SaS) uskutoční v utorok 5. februára. Na výbore sa zúčastní ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš. Dôvodom zvolania výboru je škandál s rizikovým poľským mäsom a postup kompetentných slovenských orgánov. Informovala o tom v pondelok strana SaS v tlačovej správe.

Odpovede na otázky

Pre stranu SaS bude na mimoriadnom výbore dôležité to, či kompetentní dokážu odpovedať na to, prečo doteraz nebol vydaný zákaz dovozu hovädzieho mäsa a mäsových výrobkov z Poľska a prečo neboli uzatvorené identifikované prevádzky na Slovensku, ktoré prijali rizikové mäso. Od zástupcu Európskej komisie zas strana SaS očakáva informácie o krokoch EÚ voči Poľsku pre spomínaný škandál.

„Chceme byť detailne informovaní o rozsahu tohto škandálu a o vykonaných opatreniach. Očakávame, že zodpovední vysvetlia všetky nejasnosti a budú zodpovedať na naše otázky. Na výbore sa preto budeme pýtať aj na informáciu, do akých výrobkov sa mohlo dostať mäso, či to, ako bolo spracovávané mäso od poľských dodávateľov v zatiaľ zistených spracovateľských závodoch. Dôležité je tiež vedieť, ako dlho odoberali tieto závody mäso od poľských dodávateľov,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a iniciátorka výboru Anna Zemanová.

SaS zároveň pripomína, že najmenej traja spracovatelia na Slovensku mali dodávky z inkriminovaného bitúnku. „Ak bola realizovaná porážka kráv s ťažkým zdravotným postihnutím vrátane možnosti infekčne chorého hovädzieho dobytka, je veľký predpoklad, že poľský bitúnok mohol byť kompletne kontaminovaný, a tým mohlo byť kontaminované aj mäso zdravého dobytka. Problémom by mohlo byť aj prípadné kontaminovanie spracovateľských priestorov,“ upozornila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Podľa poslankyne NR SR za SaS a tímlíderky strany pre zdravotníctvo Jany Cigánikovej možno dokonca hovoriť o nezvládnutej ochrane zdravia a bezpečnosti ľudí, najmä detí. „Keďže môže ísť o všeobecné ohrozenie verejného zdravia, tak si slovenské zdravotníctvo nemôže dovoliť takéto zlyhania,“ konštatovala Cigániková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita