Na východe Slovenska vyčíňali pytliaci, za zabitie zverí im hrozia dva roky väzenia (foto)

Zbraň, puška, pytliak, lesník,
Foto: ilustračné, Getty Images

Polícia vyšetruje päť prípadov pytliactva v štyroch okresoch na východe Slovenska. Páchatelia sú zatiaľ neznámi, za porušenie zákona o poľovníctve im hrozí až dvojročný pobyt za mrežami.

Ako v pondelok informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, dva prípady sa týkajú okresu Bardejov.

Najskôr tam v katastrálnom území mesta v časti Dlhá Lúka našli ulovenú dvojročnú jelenicu s váhou 200 kilogramov, neskôr v katastri obce Becherov viac ako 220-kilogramového desaťročného jeleňa. Pytliak v tomto prípade oddelil hlavu od tela a tú si odniesol.

Pytliaci zabili jeleňa aj vlčicu

Aj humenský vyšetrovateľ sa zaoberá prípadom pytliactva, keď v katastrálnom území obce Koškovce bola strelnou zbraňou usmrtená jelenica. Páchateľ ju uhynutú ponechal v priekope pri lesnej ceste smerujúcej k lokalite Veské.

Zákon o poľovníctve porušil aj pytliak v okrese Poprad. Torzo päťročného jeleňa bez hlavy našli za Tatranskou Kotlinou pri ceste v smere na Spišskú Belú v lokalite Za Bielou. Zviera vážilo viac ako 170 kilogramov.

Posledný prípad bol zaznamenaný v katastri obce Vyšný Komárnik (okr. Svidník), v blízkosti vstupu na lesnú cestu pri delostreleckom objekte, v časti Poľana. Páchateľ pravdepodobne strelnou zbraňou usmrtil samicu vlka dravého vo veku 12 až 18 mesiacov. Jej kadáver ponechal na mieste.

Vyšetrovatelia začali trestné stíhanie

Vyšetrovatelia v štyroch okresných riaditeľstvách počas víkendu začínali trestné stíhania vo veci trestného činu pytliactva.

„Vo všetkých uvedených prípadoch pytliaci konali bez potrebného povolenia k lovu, čím porušili ustanovenie zákona o poľovníctve a spôsobili tak príslušným poľovníckym združenia, teda aj Slovenskej republike, škodu,“ dodala hovorkyňa.

Pytliactvo
Pytliactvo
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Ligdayová