Na záchranu znehodnotených ekosystémov mokradí pôjde 5,6 milióna eur z Nórskych fondov

Mokraď, les, voda
Foto: ilustračné, Getty Images

Rezort životného prostredia schválil deväť projektov v hodnote 5,6 milióna eur, ktoré prispejú k zachovaniu biodiverzity a k zmierneniu dôsledkov klimatickej krízy.

Vďaka projektom financovaným z Nórskych fondov sa obnoví 21 mokradí v šiestich krajoch Slovenska. V tlačovej správe o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Zapojení nórski partneri

V rámci výzvy Obnova znehodnotených ekosystémov mokradí dôjde k ich obnove v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Zo šiestich úspešných projektov majú tri projekty aktívne zapojených významných nórskych partnerov, čo je nepochybne veľkým prínosom pre podporu bilaterálnej spolupráce, vzájomného zdieľania skúsenosti a know-how,“ uvádza envirorezort.

Prispôsobenie sa zmenám

Podľa MŽP SR stráca väčšina zelených aktivít zmysel, ak sa nezvyšuje povedomie a dostupnosť relevantných informácií. Rezort preto v rámci výzvy Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy predstavil tri projekty za 876-tisíc eur z Nórskych fondov a štátneho rozpočtu.

Ich cieľom je zvyšovať povedomie o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy realizované so zohľadnením princípov informálneho učenia sa,“ spresňuje rezort životného prostredia.

Projekty sa budú realizovať s nórskymi partnermi a majú ambíciu kombinovať takzvané mäkké a tvrdé opatrenia, čím prispejú k vzdelávaniu prostredníctvom popularizácie najnovších vedeckých poznatkov, inovatívnych prístupov a osvedčených postupov s ohľadom na praktické využitie v každodennom živote.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR