Nadácia Zastavme korupciu žiada Vlčana, aby pre kauzu "zlatých padákov" nevymenoval nového šéfa Lesov SR

Ján Marhefka
Ján Marhefka by mal byť novým generálnym riaditeľov štátneho podniku Lesy SR. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 20. mája 10:48

Nadácia Zastavme korupciu žiada agroministra Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) nevymenovať nového generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Jána Marhefku. Nadácia má o jeho etických predpokladoch pochybnosti.

Krátko pred zánikom jeho funkcie riaditeľa štátnych lesov v Tatranskom národnom parku (TANAP) pre reformu národných parkov mal Marhefka podpísať kolektívnu zmluvu, na základe ktorej má podľa nadácie žiadať 60-tisíc eur na odstupnom.

Zvažujú trestné oznámenie

Vedenie envirorezortu, pod ktoré lesy TANAPu patrili, zvažuje v tejto súvislosti trestné oznámenie. Informovala o tom Lucia Pazičová z nadácie Zastavme korupciu v tlačovej správe.

„Aj keby nešlo priamo o porušenie zákona, takéto ‚zlaté padáky‘ ho diskvalifikujú v morálnej rovine,” uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková.

Nadácia preto vyzýva ministra, aby zvážil nové výberové konanie alebo vymenoval kandidáta, ktorý skončil druhý v poradí.

Pochybnosti o správnosti voľby

O post šéfa Lesov SR sa uchádzal bývalý riaditeľ štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka, poverený riaditeľ Lesov SR Matej Vigoda a bývalý riaditeľ Lesov ČR Jiří Holický. Na výberovom konaní sa ako pozorovateľ zúčastnil aj zástupca nadácie Martin Suchý.

„Na základe známych informácií o uchádzačovi a aj z jeho odpovedí na otázky, ktoré sa týkajú transparentného podnikania Lesov SR, máme pochybnosť, či ide o najlepšiu voľbu,” dodal Suchý.

Najviac bodov mal Marhefka

Víťazný kandidát získal najviac bodov v teste. Výberové konanie pozostávalo z dvoch častí. V písomnej mohli uchádzači získať 90 bodov, otázky tvorili zamestnanci agrorezortu a mali preveriť znalosť legislatívy týkajúcej sa štátneho podniku. Otázky podľa nadácie obsahovali citácie paragrafov v rozsahu niekoľko riadkov, pričom odpovede sa mali líšiť v niekoľkých slovách.

„Generálny riaditeľ podľa nášho názoru nemusí byť legislatívec. Na tieto účely má v podniku legislatívne oddelenie,” podčiarkla Petková.

Výsledky testovej časti boli teda kľúčové. Marhefka v nej dostal oproti konkurentom dvojnásobný počet bodov, čo vníma nadácia ako podozrivé, aj keď nepripúšťa možnosť, že by mohol mať niekto otázky z testu vopred.

Takmer rovnaký počet bodov

V ústnej časti sa hodnotila koncepcia riadenia, ktorú uchádzači prezentovali a tiež morálny a odborný profil uchádzačov. V tejto časti mohol uchádzač získať najviac 60 bodov. Hodnotenia piatich členov komisie sa spriemerovali.

„Zaskočilo nás, že bez ohľadu na kauzy niektorých kandidátov, na ktoré sme na vypočutí poukázali, skončili s takmer rovnakým počtom bodov,” uzavrel Suchý.

Hodnotenie na základe článkov

„Mrzí nás postoj Nadácie Zastavme korupciu, pretože mohla priamo ovplyvniť výber generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesov SR, no ponuku agrorezortu, aby bol jej zástupca členom výberovej komisie za tretí sektor odmietla s tým, že sa chce výberového konania zúčastniť len ako verejnosť bez hlasovacieho práva. Rovnako počas výberového konania mohol zástupca nadácie klásť otázky uchádzačom, ani to však nevyužil. Preto nepovažujeme za korektné spochybňovanie výsledku verejného výberového konania a hodnotiť morálny kredit jedného z uchádzačov na základe trestného oznámenia a medializovaných informácií o zlatom padáku,“ uviedol pre agentúru SITA odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva.

„Mrzí nás postoj Nadácie Zastavme korupciu, pretože mohla priamo ovplyvniť výber generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesov SR, no ponuku agrorezortu, aby bol jej zástupca členom výberovej komisie za tretí sektor odmietla s tým, že sa chce výberového konania zúčastniť len ako verejnosť bez hlasovacieho práva. Rovnako počas výberového konania mohol zástupca nadácie klásť otázky uchádzačom, keďže sa ho zúčastnili ako pozorovatelia. Preto nepovažujeme za korektné spochybňovanie výsledku verejného výberového konania a hodnotiť morálny kredit jedného z uchádzačov na základe medializovaného trestného oznámenia a medializovaných informácií o zlatom padáku,“ uviedol pre agentúru SITA odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva.

Ján Marhefka je Nadáciou Zastavme korupciu podľa rezortu označený za amorálneho pre podpísanie kolektívnej zmluvy na ochranu zamestnancov pred možnými následkami straty zamestnania po delimitácii podniku Štátne lesy TANAPu, kým na pána Vigodu mali podať trestné oznámenie pre korupciu dodávatelia lesných prác v lesnom obvode, kde pôsobil.

Platí prezumpcia neviny

Agrorezort tvrdí, že si nedovolí hodnotiť, kto z kandidátov na post generálneho riaditeľa Lesov SR je viac morálny pokiaľ neexistuje rozhodnutie súdu o nezákonne vyplatenom odstupnom pánovi Marhefkovi. Keďže platí prezumpcia neviny a rovnako nahliada rezort aj na pána Vigodu.

Ministerstvo taktiež dodáva, že Ján Marhefka je výberovou komisiou označený za víťaza výberového konania na základe výsledku testov a verejného vypočutia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MarhefkaLucia PazičováMartin SuchýMatej VigodaSamuel VlčanZuzana Petková
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNadácia Zastavme korupciuSpráva TANAPuTANAP Tatranský národný park