Najlepšie ovzdušie v Európe majú Škandinávia a Pobaltie. Ako sú na tom slovenské mestá?

Umea, obloha, ovzdušie
Mesto Umea má tú najlepšiu kvalitu ovzdušia v Európe. Foto: ilustračné, Getty Images

Najlepšiu kvalitu ovzdušia v Európe majú mestá v Škandinávii a Pobaltí. Vyplýva to z hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry (EEA), pričom ako uvádza portál euronews.com, najhoršie obstáli mestá v Poľsku a Taliansku.

Umea má najlepšie ovzdušie už druhýkrát

Mestom s najlepšou kvalitou ovzdušia na starom kontinente je v ostatných dvoch rokoch Umea vo Švédsku, kde zaznamenali koncentráciu pevných častíc v priemere 3,7 mikrogramu na meter kubický. Nasleduje fínske mesto Tampere (3,8) a Funchal na portugalskom ostrove Madeira (3,8).

V najlepšej desiatke figurujú ešte švédske mestá Uppsala a Štokholm, estónske trio Tallin, Narva a Tatu, španielska Salamanca a nórske duo Bergen a Trondheim.

Najhoršie ovzdušie má Nowy Sacz

Mestom s najhoršou kvalitou ovzdušia je poľský Nowy Sacz neďaleko slovenských hraníc, kde bola koncentrácia pevných častíc 27,3 mikrogramu na meter kubický. Nasleduje talianska Cremona (25,9) a Slavonski Brod v Chorvátsku (25,7).

Medzi najhoršími sú aj ďalšie štyri poľské mestá – Zgierz, Piotrków Trybunalski, Žory a Krakov, trojica talianskych – Vicenza, Brescia a Pavia, ako aj bulharské mesto Veliko Tarnovo.

V zozname je i päť slovenských miest

EEA zaradila do zoznamu 300 európskych miest. Nachádza sa medzi nimi aj kvinteto slovenských. Najhoršie dopadla Žilina (17,73), nasledovaná Nitrou (14,68), Košicami (14,17), Bratislavou (13,5) a Banskou Bystricou (12,78).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EEA Európska environmentálna agentúra