Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Anna Zemanová Foto: SITA/Branislav Bibel
23. 08. 2018 16:45 Poľnohospodárstvo od NasVidiek.skSITA

Najvyšší súd konštatoval pochybenia pri udeľovaní agrodotácií, upozornila SaS

Súd rozhodol, že osoba, ktorá bez súhlasu oprávneného užívateľa, žiada o podporu na pôdu, sa o ňu nemôže úspešne uchádzať. Toto rozhodnutie sa podľa SaS môže stať dôležitým precedensom. Podobný prípad sa mal totiž stať aj v prípadne exposlankyne za Smer Ľubice Roškovej.

Najvyšší súd SR (NS SR) rozhodol, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) postupovalo pri udeľovaní niektorých podpôr nesprávne a doplatili na to farmári. Informovala o tom vo štvrtok na brífingu tímlíderka strany SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Najvyšší súd totiž v rozhodnutí uviedol, že k vylúčeniu oprávneného užívateľa pôdy z podpory nemôže viesť len zistenie, že deklarovanú pôdu v danom roku obhospodaroval niekto iný.

„Pokiaľ tak urobila tretia osoba bez súhlasu oprávneného užívateľa, prípadne dokonca proti jeho vôli, nemôže sa úspešne uchádzať o priznanie podpory, pretože jej chýba základný a kľúčový predpoklad, ktorým je právo užívania k pôde,“ konštatoval súd. Strana SaS považuje toto rozhodnutie NS SR za možný precedens.

Všetko malo byť v poriadku

„Keď sme pred časom upozorňovali na podozrivé vyplácanie dotácií na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch nás ubezpečovali, že k nemu nedochádza. Celý systém mal byť dokonalý, to len farmári si mali kúpiť systém za tisíc eur. Najvyšší súd SR však svojím rozhodnutím celú doterajšiu argumentáciu agrosektoru vyvrátil. MPRV vyplatilo financie fiktívnemu majiteľovi pozemku iného farmára. Rozhodnutie súdu je jasným potvrdením zlyhania ministerstva a Gabriela Matečná by mala konečne vyvodiť zodpovednosť,“ uviedla vo štvrtok Halgašová.

Rozsudok Najvyššieho súdu SR, v ktorom ide o spor o užívanie pôdy v sume približne 1 000 eur, o tzv. priame platby na plochu z roku 2013, odmietli podľa ministerstva pôdohospodárstva polícia aj prokuratúra. „Rozsudok konštatuje len to, čo PPA dodržiava. Ak sú pochybnosti o obhospodarovateľovi, musí o ňom rozhodnúť súd. Európska legislatíva totiž stanovuje, že podpora sa vypláca obhospodarovateľovi – jej cieľom je totiž udržiavanie poľnohospodárskej pôdy na výrobu potravín,“ uviedol v reakcii na tlačovú besedu SaS hovorca agrorezortu Vladimír Machalík.

Predstavitelia PPA mohli zo zmlúv profitovať

Z rozhodnutia súdu podľa strany Sloboda a Solidarita ďalej vyplýva, že čelní predstavitelia PPA sú podozriví z toho, že z fiktívnych platieb mohli profitovať. „Verejnosť ani netuší, koľko takýchto agrodotácií štát vyplatil. Nevieme to najmä preto, že ministerka odmieta zverejniť zoznam zmlúv. O týchto prípadoch sa tak dozvedáme iba vďaka farmárom a médiám,“ pokračovala Halgašová.

Strana Sloboda a Solidarita považuje za problém, že centrálny register nájomných zmlúv stále neexistuje. Poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová na brífingu zároveň upozornila na zmeny, ktoré mali nastať v záznamoch informačného systému LPIS po prepuknutí škandálu s exsmeráckou poslankyňou Ľubicou Roškovu, na ktorý sa má zverejnené rozhodnutie NS SR podobať. „V tejto veci podávame trestné oznámenie,“ uzavrela Zemanová.

PPA podáva na predstaviteľky SaS trestné oznámenie

„Plochy, ktoré nie sú oprávnené na poskytovanie poľnohospodárskych podpôr v systéme LPIS, ako napríklad parkovisko, rodinná výstavba, či zárasty drevín poľnohospodárskej pôdy sa pravidelne odstraňujú, tak ako to prikazuje legislatíva EÚ. Upravovanie plôch je však vo výhradnej kompetencii Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy,“ reagoval hovorca MPRV Vladimír Machalík na údajné zmeny v systéme LPIS. Pôdohospodárska platobná agentúra teraz podľa Machalíka podnikne právne kroky voči predstaviteľkám SaS, ktoré majú klamať a očierňovať prácu zamestnancov agentúry. „Informačný systém LPIS neprevádzkuje PPA a ani v ňom plochy nemôže upravovať. Zoznam poskytnutých priamych podpôr, ktorý tvrdia, že neexistuje, je od roku 2016 zverejnený na stránke PPA a pravidelne aktualizovaný,“ dodal hovorca MPRV.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X