Návrh národniarov na zníženie DPH na potraviny je v druhom čítaní, zoznam sa bude upravovať

potraviny, ovocie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Diskusia o rozšírení nižšej sadzby dane z pridanej hodnoty na ďalšie potraviny bude v parlamente pokračovať.

Poslanci totiž v prvom čítaní odobrili návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty od poslancov za SNS, ktorou sa má znížiť sadzba dane na potraviny zo súčasných 20 % na 10 %.

Novinka by sa nemala týkať alkoholických nápojov, čokoládových aj nečokoládových cukroviniek, cukrárenských výrobkov, výživových doplnkov, aditív a arómy.

Zoznam potravín s nižšou DPH

Národniari zároveň doplnili, že zoznam potravín, ktorých sa nebude týkať zníženie DPH na 10 %, sa v druhom čítaní bude musieť po koaličnej diskusii ešte rozšíriť.

Koaličná SNS chce v rámci druhého čítania k novele zákona o DPH docieliť zníženie sadzby dane na zdravé potraviny. Ide o ovocie a zeleninu, ktoré sú dopestovateľné aj na Slovensku, ďalej kyslomliečne výrobky, ale aj čerstvé pečivo a rožky. Do zoznamu by sa mal dostať aj med.

V druhom čítaní tak SNS bude vyberať už konkrétne potraviny, ktoré by mali mať nižšiu DPH. Ambíciou SNS je naďalej bojovať za to, aby znížená DPH bola na všetky potraviny. „Sľubujeme, že akonáhle to politická situácia a najmä rozpočet dovolí, tak budeme v tejto ambícii pokračovať,“ povedala poslankyňa za SNS Eva Antošová. Určite však SNS nebude podľa Antošovej podporovať zníženie DPH na cukrovinky a cukrárenské výrobky, na sladené nápoje a alkohol.

Sociálne a daňové balíčky

Znižovanie dane z pridanej hodnoty na potraviny je pritom súčasťou sociálnych a daňových balíčkov, ktoré predložili na júnovú parlamentnú schôdzu koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Národniari okrem toho navrhujú znížiť daň z príjmov pre podnikateľov, daň z pridanej hodnoty na tlačené médiá a taktiež zrušiť koncesionárske poplatky pre seniorov.

Strana Smer-SD chce v rámci sociálnych a daňových opatrení napríklad výrazne zvýšiť rodičovský príspevok, zvyšovať by sa mali aj niektoré nezdaniteľné položky či superodpočet na vedu a výskum. Most-Híd chce zas dosiahnuť zníženie sociálnych odvodov a zvýšenie nezdaniteľného daňového základu.

Minister financií Ladislav Kamenický pritom ešte pred júnovou parlamentnou schôdzou odhadol, že tieto opatrenia budú stáť rozpočet zhruba pol miliardy eur. Čo to bude znamenať pre štátny rozpočet, bude však podľa neho jasné až v septembri, kedy sa bude návrh rozpočtu finalizovať a budú k dispozícii aktuálne makroekonomické prognózy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Antošová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySNS Slovenská národná strana