Návrhy strany Sme rodina vracajú do praxe nekalé praktiky reťazcov, pekári sa obávajú svojho zničenia

Pekári, ilustračná snímka
Podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov je šokujúce, že predseda výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta predložil bez diskusie pozmeňujúci návrh s tak ničivým dopadom nielen na pekárov, cukrárov a cestovinárov, ale aj na ďalších výrobcov potravín. Nitra, 14. október 2016. Foto: SITA/Martin Havran

Návrhy strany Sme rodina k novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z dielne rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorá je na pôde parlamentu, zničia slovenských pekárov, cukrárov a cestovinárov. Uviedol to pre agentúru SITA Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Podľa zväzu je šokujúce, že predseda výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta, ktorý by mal chrániť potravinovú sebestačnosť krajiny, predložil bez diskusie pozmeňujúci návrh s tak ničivým dopadom nielen na pekárov, cukrárov a cestovinárov, ale aj na ďalších výrobcov potravín.

Nekalé praktiky sa môžu vrátiť

Podľa zväzu návrh predĺženia splatnosti faktúr na 30 až 60 dní od doručenia faktúry by pre pekárov a cukrárov znamenal, že obchodný reťazec zinkasuje za čerstvé pečivo, či koláče, peniaze v rovnaký deň, ale pekárovi zaplatí až o jeden či dva mesiace.

„Majú slovenskí výrobcovia potravín financovať rekordne ziskové reťazce? Karahutov pozmeňujúci návrh znamená koniec slovenských pekárov a cukrárov. V období, kedy sektor HORECA nefunguje. Je to absolútne neakceptovateľné a sme doslova šokovaní,“ zdôraznila Tatiana Lopúchová, predsedníčka predstavenstva SZPCC.

Pozmeňujúci návrh Sme rodina vracia podľa Tatiany Lopúchovej do života nekalé praktiky obchodných reťazcov súvisiace s marketingom, logistikou či množstevnými zľavami. Ide o často zneužívané praktiky, veľakrát využívané reťazcami až do platnosti súčasného zákona o neprimeraných obchodných praktikách.

Chrbtová kosť slovenského potravinárstva

Ako dodala, verejnosti sú známe prípady, keď si reťazce od slovenských výrobcov potravín pýtali poplatky na jubileá svojho pôsobenia na Slovensku, či špeciálne debničkové systémy, ktoré nútili potravinárov prenajímať si predražené prepravky od konkrétneho partnera reťazca.

Podľa zväzu sú pekári chrbtovou kosťou slovenského potravinárstva, pričom zamestnávajú 12 000 pracovníkov.

„Štát nám počas pandémie vôbec nepomohol a naopak teraz Sme rodina navrhuje zmeny, ktoré nás majú doslova zničiť. Dôrazne vyzývame politickú stranu Sme rodina a pána poslanca Karahutu, aby tento pozmeňujúci návrh zahodili do koša a svoje návrhy najprv konzultovala s tými, na ktorých majú obrovský dopad. Prijatie Karahutovho pozmeňujúceho návrhu bude krokom spať do obdobia dominancie reťazcov a poklesu slovenských potravín na pultoch,“ uviedla Tatiana Lopúchová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav KarahutaTatiana Lopúchová
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárovSme rodina