Neďaleko obce Staré Hory usmrtili problémovú medvedicu, pravidelne zablúdila aj do materskej školy

Medveď hnedý
Na Slovensku prišiel pre synatropné správanie o život ďalší medveď. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) v noci z 27. na 28. septembra pri obci Staré Hory v okrese Banská Bystrica usmrtil medvedicu.

Ako ŠOP SR informuje v tlačovej správe, medvedica nejavila známky plachosti, opakovane spôsobovala škody na majetku a ohrozovala obyvateľov v katastroch obcí Staré Hory a Turecká. Na trojročnú 80-kilogramovú samicu evidoval zásahový tím opakujúce sa hlásenia a sťažnosti.

Objavila sa aj v súkromných záhradách

Trvalé hlásenia o výskyte problémového jedinca evidovali aj miestni starostovia. Prvé hlásenie bolo zaznamenané 12. augusta, keď medvedica začala navštevovať ovocné záhrady v intraviláne obce Turecká.

Neskôr sa presunula do pútnicky a turisticky vyhľadávanej obce Staré Hory, kde sa až do usmrtenia pravidelne objavovala v blízkosti komunálneho odpadu, v súkromných záhradách a dokonca aj v areáli materskej a základnej školy.

Synatropné správanie medvedice bolo vyhodnotené ako nebezpečné nielen pre obyvateľov, ale aj pre pútnikov či turistov, ktorí tieto obce pravidelne navštevujú. Pri stretnutí s človekom nejavila známky plachosti, nereagovala ani na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či sprejom na medvede a opakovane sa na lokality vracala.

Do obce chodila aj za svetla

Medvedica dokázateľne stratila plachosť, pričom sa v intraviláne obcí začala pohybovať aj za denného svetla. Z týchto dôvodov Zásahový tím pristúpil k jej eutanázii. Medvedica bola imobilizovaná a následne usmrtená pod dozorom veterinárneho lekára.

Riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra Peter Vantara súhlasí s postupom zásahového tímu.

„Odstránením synantropného jedinca z oblasti obcí Staré Hory a Turecká nepredpokladáme významný negatívny vplyv na miestnu populáciu medveďa hnedého v Národnom parku Veľká Fatra. Populácia medveďa je na území dostatočne stabilná. Naviac, pokiaľ by tento jedinec z populácie vyradený nebol, hrozí reálne riziko, že napadne človeka a spôsobí mu ujmu na zdraví,“ objasnil riaditeľ.

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje ŠOP SR za najkrajnejšie riešenie v prípade neúčinnosti využitia všetkých dostupných preventívnych opatrení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody