Nemecko nasadilo do boja s lykožrútom vojakov, situácia je zlá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lykožrút
Pohľad na strom zasiahnutý lykožrútom. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš.

Odkôrniť, rozrezať, naložiť a odviezť. Stromy napadnuté lykožrútom nemeckí lesníci musia spracovať a odviezť, aby zabránili šíreniu kalamity. V lese však chýbajú ruky a tak nastúpili vojaci. Informuje o tom agentúra DPA, ktorá cituje hovorcu saského lesníckeho podniku Sachsenforst.

S kalamitami bojuje Nemecko už niekoľko rokov. Za posledné dva roky bolo len v Sasku 5,2 milióna kubických metrov dreva poškodených kalamitou. Kalamity trápia aj susedné lesy v Českej republike. Česko napríklad zvýšilo tento rok ťažbu v dôsledku kalamity o 112 percent na 2,87 miliónov kubíkov dreva oproti minulému roku.

Slovensko je na tom podľa najnovších údajov agrorezortu ešte horšie. V roku 2017 predstavovalo drevo vyťažené v dôsledku kalamít objem 5,72 miliónov metrov kubických. V predchádzajúcom roku to bolo 4,69 metrov kubických.

Lykožrútovi vyhovuje teplé a suché počasie. Smrekové monokultúry, ktoré sa vyskytujú aj u nás, sú preňho rajom na Zemi. Za rok stihne tento hmyz vytvoriť dve, ale aj štyri generácie. Podkôrnik napáda len smreky a jeho larvy požierajú lyko, čo je najdôležitejšia časť stromu. Cez ňu dostáva strom vodu a živiny. Bez lyka strom schne a hynie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať