Mičovský ohrozil potravinovú bezpečnosť Slovenska, tvrdí Takáč aj komora poľnohospodárov

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: SITA/Branislav Bibel

Neúčasť ministra pôdohospodárstva SR Jána Mičovského na Rade ministrov EÚ v Bruseli bola ohrozením potravinovej bezpečnosti Slovenska. Tvrdí to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a člen agrovýboru SR Richard Takáč (Smer-SD).

Dôvodom má byť fakt, že na rokovaní sa diskutovali kľúčové témy ako Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (SPP) po roku 2020, znižovanie pesticídov v poľnohospodárstve či stratégia Farm to fork. Slovensko ako jedna z dvoch krajín EÚ nemala na rokovaní agroministra ani štátneho tajomníka iba členku stáleho zastúpenia EÚ.

Krásne reči o sebestačnosti

„Máme krásne reči o sebestačnosti, no realita je taká, že čerešničkou na torte pri všetkých tých rečiach je neúčasť agroministra na Rade ministrov v Bruseli. Toto je z nášho pohľadu úplne za čiarou. SPPK aj farmári rozumejú európskej politike a práve na takomto samite sa rozhoduje o budúcnosti slovenského poľnohospodárstva. Na tomto samite sme mohli prvýkrát odprezentovať stanoviská nového vedenia agrorezortu, ktoré nepoznajú stále ani slovenskí farmári. Je to hanba pre slovenských poľnohospodárov, že tam nebol minister ani štátny tajomník. Nervozita v regiónoch je veľmi veľká a zvažujeme svoj postoj k celej situácii,“ uviedol v piatok počas mimoriadneho brífingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) jej predseda Emil Macho.

Ide o zlyhanie, tvrdí Takáč

Premiér sa podľa člena agrovýboru Richarda Takáča vrátil z Bruselu a veľkolepo prezentoval neskutočné miliardy, ktoré majú prísť pre Slovensko.

„Žiaľ, musíme podotknúť viacero faktorov, ktoré sa týkajú poľnohospodárov na Slovensku. Vláda si stanovila v Programovom vyhlásení vlády vyrovnať priame platby s priamymi platbami európskych krajín. Realita je však po schválení v Bruseli taká, že ani za sedem rokov, do roku 2027, sa nedošplháme do výšky priemeru EÚ z hľadiska dotácií pre poľnohospodárov,“ ozrejmil Takáč.

K neúčasti ministra pôdohospodárstva v Bruseli povedal, že ide o veľmi veľké zlyhanie agrorezortu. „Rokovalo sa o stratégii Z farmy na stôl a SPP po roku 2020. Konkrétne o znížení pesticídov o 50 % a hnojív o 20 % do roku 2030. Toto sú veľmi zásadné rozhodnutia, ktoré veľmi ovplyvnia fungovanie poľnohospodárov na Slovensku. Ak by k tomu naozaj došlo ako to EÚ navrhuje, slovenskí poľnohospodári by boli ohrození a rovnako aj ich konkurencieschopnosť a potravinová sebestačnosť krajiny. Ministerstvo a premiér teda toto rokovanie podcenilo. Ich nečinnosť ohrozuje ich plánované zvýšenie potravinovej sebestačnosti,“ konštatoval Richard Takáč.

Ministerstvo sa bráni, samit nepriniesol žiadne výsledky

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) k neúčasti ministra Jána Mičovského na rade ministrov v Bruseli v pondelok 20. júla 2020 uviedlo, že Rada nepriniesla žiadne zásadné hlasovanie ani rozhodnutia, ktoré by nejakým spôsobom menili existujúci stav SPP, stratégiu Z farmy na stôl či používanie pesticídov.

„Pán minister bol napriek svojej neúčasti plnohodnotne informovaný a zapojený do procesu prípravy prezentovaných stanovísk SR,“ konštatovala pre portál nasvidiek.sk riaditeľka odboru komunikácie a marketingu MPRV SR Anežka Hrdá.

Zároveň dodala, že MPRV SR na všetkých relevantných úrovniach plnohodnotne participuje na súčasných rokovaniach o podobe budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky ako aj súvisiacej stratégie z Farmy na stôl.

„Dôkazom toho je aj nedávno prijatá deklarácia krajín V4+2 (BG, RO), ktorá sa osobitne venovala nastaveniu budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky v kontexte Európskej zelenej dohody a súvisiacich stratégií. Až dohoda o Viacročnom finančnom rámci (VFR 2021-27), ktorá bola dohodnutá na tohto týždňovom samite posúva tieto rokovania do skutočnej finálnej a rozhodujúcej fázy,“ doplnila Hrdá.

Dôležité budú iné rokovania

Na základe aktuálne prezentovaného programu De Pres vníma agrorezort snahu o prijatie všeobecného prístupu na úrovni Rady k týmto dôležitým témam v októbri 2020 (19.-20.10.2020). Na koniec augusta je plánované neformálne zasadnutie ministrov v nemeckom Koblenzi (30.8.-1.9.) a riadne septembrové zasadnutie ministrov v Bruseli (21.-22.9).

„Práve tieto rokovania budú kľúčové pre dosahovanie našich priorít na úrovni Rady, samozrejme za plánovanej účasti pána ministra. Úsilie rezortu o vyjednanie čo najlepších pozícií pre slovenských farmárov do budúcnosti dokumentuje aj príprava návštevy pána komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Janusza Wojciechowskeho na Slovensku na jeseň tohto roku. Zároveň sa zamýšľame aj nad vhodným a náležitým zapojením slovenských poslancov v európskom parlamente. Zároveň je potrebné pripomenúť, že paralelne prebiehajú početné diskusie na rôznych pracovných úrovniach, ktoré aktívne zastrešujú experti MPRV SR. Toto je len stručný výpočet aktivít na najvyššej úrovni prostredníctvom ktorých sa rezort aktívne zapája do formovania budúcej politiky,“ uzavrela Anežka Hrdá.

Táto obhajoba je pre SPPK neakceptovateľná

Na odôvodnenie MPRV k neúčasti agroministra v Bruseli reagoval predseda SPPK Emil Macho, že toto odôvodnenie nie je adekvátne. „Reakcia ministerstva, že samit nepriniesol nič, je neadekvátna. Priniesť mohol čokoľvek a skoro všetci ministri EÚ alebo štátny tajomníci tam boli. Okrem dvoch krajín, jednou z nich bolo Slovensko. My sme tam mali len stále zastúpenie v Bruseli. Momentálne sa rozhoduje o miliardách eur pre slovenské poľnohospodárstvo a je povinnosťou agrorezortu byť na každom takomto rokovaní,“ reagoval Emil Macho.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anežka HrdáEmil MachoJán MičovskýRichard Takáč
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SDSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora