Minister Budaj nevidí dôvod, prečo by nemala byť pri NP Muránska planina zavedená bezzásahová zóna

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) nevidí dôvod, prečo by nemala byť pri Národnom parku Muránska planina zavedená 50 percentná bezzásahová zóna. Povedal to na dnešnom brífingu v priestoroch ministerstva životného prostredia s odvolaním sa na programové vyhlásenie vlády.

Dodal, že je ochotný viesť diskusiu aj na pôde parlamentu, k čomu tiež vyzval predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý s takýmto návrhom nesúhlasí.

Bezzásahové územie Muránskej planiny by sa malo rozšíriť zo súčasných 13 percent na 50 percent územia. Čo znamená, že sa takmer štvornásobne zväčší rozloha územia, na ktorom nebude možné vykonávať lesnícke zásahy, lov zveri či výstavbu. Tým sa cítia ohrození miestni obyvatelia, ktorí majú strach, že môžu prísť o prácu. Spísali preto petíciu, ktorú podpísalo viac ako 7-tisíc ľudí.

Budaj pripomenul, že v programovom vyhlásení vlády sa píše, že bezzásahová zóna v národných parkoch má byť na úrovni 50 percent. Zároveň ale dodal, že je potešujúce, ak ústavní činitelia javia záujem o životné prostredie, a preto vyzýva na diskusiu o opodstatnenosti takéhoto návrhu. „Ja nemám dôvod lámať veci cez koleno a vyzývam na diskusiu,“ povedal minister.

Budajovi nebola petícia doručená

Na margo návrhu zavedenia 50 percentnej bezzásahovej zóny v Národnom parku Muránska planina minister povedal, že je to jediný národný park, ktorého drvivú väčšinu pozemkov vlastní štát, a preto by mal mať aj parametre národného parku a nie „skanzenu pre oligarchických majiteľov lyžiarskych vlekov“.

On sám ale nevie o existencii protinávrhu zo strany Kollára a pripomína, že ani petícia, ktorá je proti zavedeniu bezzásahového územia v takej miere, mu nebola doručená. Budaj tiež dodal, že ak mu bude doručená, určite sa jej bude venovať. Minister súhlasí s tým, že národný park si zaslúži socio-ekonomický program podpory, na čo podľa neho môžu byť využité aj prostriedky z Európskej únie. Vysvetlil, že už o tom diskutuje aj s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽaNO).

Zonácia národných parkov je hotová

Šéf envirorezortu tiež oznámil, že zonácia národných parkov je už hotová a aktuálne ju posudzujú analytické tímy ministerstva pôdohospodárstva, pod ktoré patrí aj štátny podnik Lesy SR. Dôvodom je to, aby z pozície okresných úradov nedochádzalo k rozporovému konaniu. Výsledok chcú spoločne s Mičovským oznámiť v priebehu najbližších týždňov.

Jeho rezort je tiež pripravený šetriť finančné prostriedky a už k tomu vykonáva príslušné kroky. Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) vyzval všetky rezorty, aby zmenšili svoje výdavky o 10 percent.

Boris Kollár na Budaja reagoval, že víta snahu ministra životného prostredia na usporiadanie spoločného stretnutia všetkých zainteresovaných.

„Pevne verí, že spoločným výsledkom bude nielen zachovanie pracovných miest, environmentálnych štandardov, ale aj naplnenie programového vyhlásenia vlády týkajúce sa zonácie Národného parku Muránska planina,” dodala Michaela Jurcová, riaditeľka odboru komunikácie NR SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerJán BudajJán Mičovský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaLesy SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky