Nie každá čierna bobuľka je čučoriedka, kúpa plodov pri cestách predstavuje aj zdravotné riziko

čučoriedky, ovocie, predaj
Foto: ilustračné, Getty Images

Štátna ochrana prírody (ŠOP) opäť varuje verejnosť pred zberom lesných plodov v chránených územiach, ale aj pred ich nákupom od predajcov pozdĺž ciest a parkovísk.

Mesiac zberačov

Na svojej internetovej stránke ŠOP upozorňuje, že počas augusta, ktorý nazýva mesiac zberačov, sú denne v národných parkoch stovky zberačov, ktorí sa pohybujú prevažne vo väčších skupinách. Výsledkom sú kríky čučoriedok a brusníc, z ktorých ostanú len holé kríčky bez listov.

Zbierajú, čo im príde pod ruky, teda okrem odpadkov, ktoré, žiaľ, po nich v prírode často ostávajú,“ konštatovala ŠOP.

Dodala, že maliny, čučoriedky, brusnice či huby ponúkajú na predaj, najmä popri cestách, vo výkupoch, u priekupníkov i cez internet.

Zdravotné riziká

Štátna ochranárska organizácia vyzvala ľudí, aby tieto produkty nekupovali , lebo „kde nie je dopyt, tam nie je ponuka„. Argumentuje pritom ochranou prírody a zvierat, pre ktoré sú tieto plody často jediným zdrojom prirodzenej potravy. Upozornila pritom aj na zdravotné riziká spojené s nákupom a konzumáciou takto získaných plodov i húb.

Nie každá čierna bobuľka je totiž čučoriedka, známe sú aj prípady zámeny za jedovaté vranie oko štvorlisté. Na otravu stačí pár bobuliek zamiešaných vo vedierku čučoriedok. Rovnako hygienické podmienky a kvalita takto predávaných plodov vystavovaných v plastovom vedierku popri ceste, často na slnku aj niekoľko dní, je diskutabilná,“ konštatovala ŠOP, podľa ktorej plody sú často zbierané do špinavých plastových nádob.

A to sa nezmieňujeme o tom, čo s nimi zberači robia, aby sa pekne leskli,“ upozornili štátni ochranári, podľa ktorých je v prípade húb zdravotné riziko ešte väčšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody