Niektoré požiadavky farmárov sa nedajú splniť, myslí si premiér Pellegrini

MPSR: Aktuálne témy v oblasti po¾nohospodárstva
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná počas stretnutia s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, na ktorom rokovali o aktuálnych témach v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Mnoho z požiadaviek farmárov, s ktorými prišli na stredajšie rokovanie vlády bolo ministerstvom pôdohospodárstva riešených, alebo sa riešia. Konštatovali to po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná. Niektoré z požiadaviek farmárov však podľa nich nie sú vôbec právne realizovateľné.

„Farmári majú na protest právo, ale nikto nemá právo označiť celú situáciu v agrorezorte za zlú a tvrdiť, že len jeho názor je správny, pretože nikto nemá patent na rozum. Na stretnutí sa ukázalo, že mnohé z podmienok farmárov sa už dávno riešia, alebo riešené boli. Či už ide o pozemkové úpravy, ochranu Žitného ostrova či zriadenie útvaru, ktorý bude kontrolovať envirokriminalitu,“ uviedol po rokovaní vlády s farmármi premiér Peter Pellegrini.

Premiér Peter Pellegrini sa vyjadril aj k stredajším vyjadreniam ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, že na rokovanie vlády pozval kriminálnikov. „Na vyjadreniach ministerky nevidím nič zlé, žiadny problém. Má na ne právo. Ja som pozval na Úrad vlády SR zástupcov protestujúcich farmárov, nevedel som, kto presne príde. Medzi mnou a ministerkou nie je žiaden konflikt,“ ozrejmil premiér Pellegrini.

Farmári podľa ministerky pôdohospodárstva vykopávajú svojimi požiadavkami už otvorené dvere. „Veľa z požiadaviek sme už riešili, alebo riešime. Farmári však stále niečo nové nájdu, aby mohli prísť protestovať. Niektoré požiadavky farmárov, ale nie sú vôbec právne realizovateľné,“ povedala Gabriela Matečná.

Po tom, čo nespokojní farmári opustili rokovanie vlády, zablokovali okolo tretej traktormi bratislavský Most SNP. Mnohí z nich kričia: „Máme toho dosť.“ Ostrá blokáda mostu by trvala hodinu, farmári sa potom presunuli na Tyršovo nábrežie. Tam pozvali Bratislavčanov na grilovačku, ako ospravedlnenie za komplikácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom