Niektoré turistické chodníky vo Vysokých Tatrách sa dočkali zimnej uzávery, jedno sedlo zostalo otvorené

Dovolenka, Tatry
Foto: ilustračné, SITA/Ľubomíra Ivanková

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od nedele 1. novembra do 15. júna nasledujúceho roka. V tomto čase si príroda a zvieratá užívajú zimný odpočinok. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty.

Niektoré chaty sú celoročne otvorené

Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám sú však otvorené celoročne s výnimkou Chaty pod Rysmi. Informujú o tom Štátne lesy TANAPu na svojej webstránke.

Od nedele sú zatvorené aj tatranské sedlá. Jedinou výnimkou je Sedlo pod Ostrvou (1 966 metrov nad morom). Tatranská magistrála, teda červeno značený chodník kopírujúci južné úbočia Tatier, je sprístupnený od svojho začiatku Tokariny v Západných Tatrách kontinuálne, až do Vysokých Tatier po Skalnaté Pleso. Vo východnej časti Tatier je otvorená časť od Chaty pri Zelenom plese po Biele pleso.

Prístupné až v júni 2021

Jediným otvoreným vrcholom vo Vysokých Tatrách počas sezónnej uzávery je Predné Solisko. V Západných Tatrách môžu turisti vystúpiť na vrcholy medzi Barancom a Plačlivým, keďže chodníky prechádzajúce týmito vrcholmi ostávajú otvorené.

V severných dolinách Tatier sa dá zájsť či už v Javorovej alebo v Bielovodskej doline po horárne. Za nimi sa začína sezónna uzávera.

Z južnej strany je možné ísť nad chaty v Mengusovskej doline – rázcestie pod Žabím potokom, zo Štrbského Plesa do Mlynickej doliny po vodopád Skok, v Kôprovej dolina po Kmeťov vodopád, v Tichej doline po chatku Tábor. Všetky turistické chodníky budú opäť prístupne bez omedzení od 15. júna 2021.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu