Nikdy nechceli riešiť problémy farmárov, pustilo sa ministerstvo do Oravca s Magdoškom a ich vstupu do politiky

František Oravec, Patrik Magdoško
Zľava: Farmár z Iniciatívy poľnohospodárov František Oravec a farmár Patrik Magdoško Foto: SITA - koláž WBN

Iniciatíva poľnohospodárov neustále znevažuje prácu tisícov slušných poľnohospodárov a potravinárov i štátnych úradníkov a v záujme pritiahnutia mediálnej pozornosti neváhajú paušalizovať slovami, že v poľnohospodárstve za posledné štyri roky „žiadne zmeny nenastali“. Opak je pritom pravdou.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) takto reaguje na medializovanú informáciu o tom, že Iniciatíva poľnohospodárov na čele s Patrikom Magdoškom má už po krk protestov a rozhodli sa preto aktívne vstúpiť do politiky.

„Samotní protagonisti farmárskych protestov tak potvrdili, to, na čo upozorňuje agrorezort verejnosť aj médiá už mesiace. Skutočným cieľom tejto iniciatívy nikdy nebolo riešiť problémy slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, ale politická kariéra a zviditeľnenie sa jej lídrov,“ uvádza v stanovisku ministerstvo.

Projekt úzkej skupiny pár ľudí

Rezort rešpektuje ústavné právo ktoréhokoľvek občana angažovať sa politicky, ale dôrazne odmieta zneužívanie občianskych aktivít na osobné politické ciele.

„Dlhodobo sme upozorňovali na skutočnosť, že Iniciatíva poľnohospodárov nie je reprezentatívna organizácia, ale projekt úzkej skupiny pár ľudí pod vedením agropodnikateľa figurujúceho vo vážnom kriminálnom prípade Františka Oravca a bývalého podnikateľa s kozmetikou Patrika Magdoška,“ píše v stanovisku.

Oravca s Magdoškom ministerstvo viní, že v záujme presadzovania svojich súkromných záujmov kombinovaných s politickými ambíciami neváhajú poškodzovať cudzí majetok, dopúšťať sa výtržníctva, či porušovať zákony.

Platení komparzisti na protestoch

Matečnej ministerstvo tiež pripomína, že práve Magdoško už v roku 2017 v samosprávnych voľbách kandidoval na poslanca Košického samosprávneho kraja (KSK) za koalíciu OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a je verejne známe, že je blízkou osobou a podieľal sa a aj teraz spolupracuje so županom Rastislavom Trnkom, ktorý kandidoval s podporou tých istých strán.

„Iniciatíva poľnohospodárov pod vedením pánov Oravca a Magdoška dodnes nepreukázala koho zastupuje, koľko má členov, ani ako prispievajú k potravinovej sebestačnosti Slovenska. Nepreukázala ani koľkí z nich sú skutoční poľnohospodári, keďže na ich protestoch sa podľa informácií médií zúčastňovali aj platení komparzisti“, upozornilo ministerstvo.

Táto malá skupina ľudí podľa ministerstva existuje len a len na protestoch, ktoré agrorezort považuje za účelové a politické, čo sa teraz jasne potvrdilo. „V kľúčových témach ako budúca Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, pripomienkovanie legislatívy, opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy, Program rozvoja vidieka, či nekalé obchodné praktiky nevzniesli žiadny návrh, žiadnu pripomienku,“ priblížil Matečnej rezort.

Zásadné zmeny v poľnohospodárstve

Súčasné vedenie ministerstva pripomína, že spustilo v poľnohospodárstve zásadné zmeny ako sú napríklad komplexné pozemkové úpravy, digitalizácia poľnohospodárskych plôch, zverejňovanie cenových máp nájmov pozemkov, zverejňovanie poberateľov agrodotácií alebo legislatívne opatrenia proti špekuláciách s nájmom pôdy.

„V oblasti potravinárstva sa podarilo súčasnému vedeniu rezortu presadiť na európskej úrovni zákaz nekalých obchodných praktík aj elimináciu dvojakej kvality, na národnej úrovni sa zase podarilo zastaviť pokles podielu slovenských potravín na pultoch obchodov,“ uvádza ďalej ministerstvo.

Rekordné cifry tento rok dosiahla aj kapitola štátneho rozpočtu na poľnohospodárstvo a vďaka projektu Zelenej nafty agrorezort podporí skutočných poľnohospodárov v oblasti špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby desiatkami miliónov eur.

Kompletný zoznam desiatok konkrétnych krokov v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a rozvoja vidieka je možné nájsť na webe Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Informácie o vstupe členov Iniciatívy poľnohospodárov do politiky priniesol portál Aktuality.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR