Škody viac ako milión eur, nové vedenie štátneho podniku Ulič odhalilo šokujúce praktiky toho predchádzajúceho

Lesopolnohospodársky majetok Ulič, LPM Ulič

Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič vykonáva kontrolu hospodárenia bývalého vedenia. Odhalili sa pritom škody presahujúce milión eur.

Nové vedenie preto vykoná finančný a právny rozbor, aby mohlo sfunkčniť a stransparentniť fungovanie podniku. Agentúru SITA o tom v piatok informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Vladimír Machalík.

„Územie Národného parku Poloniny je unikátnou koncentráciou nesmiernych prírodných a kultúrnych hodnôt. Chceme na tomto území zaviesť príkladnú spoluprácu lesníkov, ochranárov, obyvateľov a rekreantov. Naším cieľom je ukázať, že takáto symbióza a zladenie je možné. Aby sme však takéto niečo vybudovali, musíme mať pevné základy,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Pripravujú trestné oznámenia

Praktiky, ktoré odhalilo nové vedenie sú však podľa ministra šokujúce a neostanú bez odozvy. Mičovský avizoval, že všetky zistenia postúpia orgánom činným v trestnom konaní.

Podľa advokátky LPM Ulič Ireny Sopkovej boli všetky zistenia zdokumentované, zdokladované a postúpia ich polícii. Rovnako realizujú ďalšie kontroly a pripravujú aj trestné oznámenia.

„V prípade Poľovného revíru Kolodnik, ktorý predtým poľovne obhospodarovala firma POLONINA s.r.o., sú konateľmi Martin Kvietik a Kamila Mergová. Táto pani je manželkou Michala Mergu, ktorý je predsedom Poľovníckej spoločnosti Bziana. Práve tejto spoločnosti bola postúpená zmluva o užívaní Poľovného revíru Kolodník s cenami stanovenými za lesnú pôdu 1,80 eur za hektár a 0,80 eur za hektár za nelesnú pôdu. Iná poľovnícka spoločnosť však oficiálne listom ponúkla sumu 7 až 10 eur za hektár. Štát tak prišiel najmenej o 130 000 eur,“ dodala advokátka LPM Ulič Irena Sopková.

Skreslené hospodárske výsledky aj nekalé praktiky

Podnik podľa súčasného riaditeľa Mária Perinaja je vo veľmi náročnej situácii práve pre bývalé praktiky.

„Mojím cieľom je zmodernizovanie podniku a zavedenie prírode blízkeho hospodárenia tohto unikátneho územia Slovenska. Nekalé praktiky bývalých vedení presahujú sumu milión eur. Zistili sme aj skreslenie hospodárskych výsledkov. Podnik riešil pracovnoprávne spory za 150 000 eur. Našli sme tiež zmluvu na výrub drevín harvestorom za viac ako milión eur, ktorú som vypovedal. Ďalšie nekalé praktiky v oblasti poľovníctva poškodili podnik o takmer 100 000 eur,“ vraví Perinaj.

Ľudia v regióne podľa neho prichádzali o prácu a bývalé vedenie štátneho podniku chystalo ďalšie prepúšťanie. Ako Perinaj dodal, chce vyslať obyvateľom regiónu jasný signál „my sa nebudeme za ľudí skrývať, my budeme pre ľudí robiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Irena SopkováJán MičovskýMário PerinajVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie Lesopoľnohospodársky majetok UličMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR