Novela o nájme poľnohospodárskych pozemkov by mala pomôcť menším farmárom

Agricultural machine 1918989_1280.jpg

O novele zákona budú poslanci hlasovať vo štvrtok 6. decembra.

Poslanci NR SR v pondelok rokovali aj o novele zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov zo strany Most-Híd a SNS. Navrhovaná novela uľahčuje prístup menších farmárov, ktorí sú vlastníkmi poľnohospodárskych pozemkov, k pozemkom. A to v prípade, ak sa stali vlastníkmi pôvodných pozemkov prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva, za ktoré bol vyčlenený náhradný pozemok, avšak rozhodnutie pôvodného vlastníka, ktorým bol vyčlenený náhradný pozemok, stratilo platnosť, a to práve z dôvodu zmeny vlastníckeho práva k pôvodnému pozemku.

Poslanecký návrh je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru. „Predchádzajúca novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v znení účinnom od 1. mája 2018 sa v praxi stretla s búrlivými reakciami najmä menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto sme prišli s ďalšou novelou tohto zákona, ktorý už roky robí farmárom problémy,“ uviedli v predkladacej správe poslanci z SNS a Most-Híd.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky zastáva názor, že vzhľadom na aplikačné problémy, ktoré vyvstali z praxe, bude potrebné poslanecký návrh doplniť o ďalšie ustanovenia, aby sa zjednotili procesné ustanovenia vzniku podnájomného vzťahu. Tieto pripomienky agrorezortu zahrnuli vo svojom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu poslanci NR SR za stranu Most-Híd Peter Antal a za stranu SNS Tibor Bernaťák. O novele zákona budú poslanci hlasovať vo štvrtok o 17:00 h. Účinnosť novely sa navrhuje po pripomienkach koaličných poslancov od 1. februára 2019.

Opozičné návrhy

Strana SaS chce cez svoje pozmeňujúce návrhy zabezpečiť, aby sa predišlo situáciám, kedy nájomca zámerne blokuje celú situáciu tým, že vydáva nevhodne situované pozemky, teda aby podnájomný pozemok bol prednostne vydaný tam, kde už doterajší vlastník niečo užíva, alebo kde v minulosti mal náhradné užívanie. Zároveň strana navrhuje aj to, aby nájomca v celom rozsahu znášal náklady, kedy právne vydáva náhradné pozemky do podnájmu.

Poslanec NR SR za OĽaNO Martin Fecko predložil niekoľko pozmeňujúcich návrhov, no požaduje najmä podporu mladých poľnohospodárov, mikropodnikov a iných poľnohospodárov znížením výmery pozemkov nájomcu vhodných na špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu aj pre prenajaté pozemky vo výmere 1 až 100 hektárov, a to najviac o 3 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin FeckoPeter AntalTibor Bernaťák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky