Novým majiteľom Esin Group sa stane rodina Tkáčovcov, z transakcie vyčlenili kritický bod sporov

Podpis
Foto: ilustračné, Thinkstock

Novým majiteľom Esin Group sa stane rodina Tkáčovcov. Tento krok je ochranou pohľadávok, ktoré voči Esin Group majú spoločnosti spoluvlastnené rodinou.

„Aktivity Františka Oravca zničili podstatnú časť podnikania skupiny Esin a dostali ju do krízovej situácie. Skupina J&T a ďalšie spoločnosti spoluvlastnené rodinou Tkáčovcov sú jej významní veritelia. Po rokovaniach majiteľov spoločnosti a veriteľov, sa najlepším riešením, ktoré všetci vnímajú ako dostatočnú ochranu svojich pohľadávok, ukázal predaj celej skupiny Esin rodine Tkáčovcov (Jozef, Patrik, Andrea),“ ozrejmila spoločnosť Esin. Finančné podrobnosti transakcie sa obe strany rozhodli nezverejniť.

Mohol vzniknúť poľnohospodársky gigant

Z transakcie bude vyčlenená spoločnosť Aqua Energy Gyňov, prevádzkujúca malú vodnú elektráreň, ktorá je stále predmetom sporu medzi pôvodnými akcionármi Esin Group a Františkom Oravcom. Táto spoločnosť je kupujúcou stranou vnímaná ako kritický bod sporov, ktoré nechce prebrať.

,,Po rokoch strávených spormi s Františkom Oravcom, ktoré nás nielen vyčerpávali, ale znamenali aj ohrozenie nás a našich rodín, sme avizovali záujem o odpredaji Agrosektora. V tomto smere sme boli aj pomerne ďaleko v jednaniach so strategickým investorom. Ale komplexné riešenie, je jednoduchšie, majiteľ so silným ekonomickým zázemím je dobrou správou aj pre financujúce banky, považujeme ho za lepšie a preto sme mu po vzájomných jednaniach dali prednosť,“ vysvetlil predseda predstavenstva Esin Group Tomáš Kukučka.

Poľnohospodársku divíziu spoločnosti Esin mala ešte v novembri minulého roka záujem kúpiť poľnohospodárska skupina Sanagro. Na Slovensku mal tak vzniknúť poľnohospodársky gigant.

Rokovania stroskotali na financiách

Predstavitelia oboch firiem vlani už komunikovali vzájomnú dohodu o predaji. V apríli tohto roka však Sanagro informovalo, že odstupuje od kúpy divízie spoločnosti Esin Group zameranej na agrosektor.

„Rokovania o prevzatí trvali viac ako rok a nakoniec stroskotali na konečnom finančnom vysporiadaní. Naďalej teda budeme fungovať ako dve samostatné obchodné spoločnosti,“ informoval agentúru SITA koncom apríla generálny riaditeľ spoločnosti Sanagro Tomáš Kohút.

Spoločnosť Esin bola založená v roku 2007. Podniká v realitnom developmente, výrobe elektrickej energie a palív z alternatívnych zdrojov, vo výrobe betónových zmesí a v poľnohospodárstve. V agrosektore pôsobí Esin od roku 2011. V súčasnosti obhospodaruje približne 16 tis. hektárov pôdy na južnom a východnom Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ESIN Group