Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vysoké tatry, ilustračná snímka
Foto: Andrew-Art/Pixabay.com
4. 06. 2019 10:23 Lesy a lesníctvo od NasVidiek.skSITA

O riadenie Štátnych lesov TANAP-u majú záujem dvaja uchádzači

Do výberového konania na riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) sa prihlásili dvaja uchádzači. Záujem riadiť príspevkovú organizáciu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prejavil poverený riaditeľ ŠL TANAP-u Maroš Petrík, ktorý vyštudoval lesné inžinierstvo na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene a v organizácii pôsobí od roku 1985. Druhým uchádzačom je Juraj Piecka, ktorý vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene, odbory lesníctvo a lesnícka fytológia. V súčasnosti je poverený vedením výrobno-technického úseku odštepného závodu Šaštín, štátneho podniku LESY Slovenskej republiky. Ako agentúru SITA ďalej informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Vladimír Machalík, žiaden z kritikov, ktorí sa v minulosti vyjadrovali negatívne na adresu organizácie, záujem o jej riadenie neprejavil.

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej nového riaditeľa ŠL TANAP-u čaká viacero výziev. „Región Vysokých Tatier je skúšaný prírodnými katastrofami, lykožrútovou kalamitou, suchom, či povodňami. V posledných rokoch na jednej strane rastú požiadavky na výstavbu turistickej infraštruktúry. Na druhej strane Štátna ochrana prírody prišla s návrhom prísne obmedziť pohyb turistov, horolezcov a skialpinistov, čo sa stretlo zo strany verejnosti s pochopiteľnou nevôľou. Nový riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u tak bude mať neľahkú úlohu zosúladiť ochranu prírody s požiadavkami na udržateľný cestovný ruch a bude do istej miery aj mediátorom medzi týmito stranami,“ uviedla Matečná.

Kvalifikačnými predpokladmi na pozíciu nového riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u bolo vysokoškolské vzdelanie II. stupňa so zameraním lesníckym, ekonomickým alebo prírodovedným. Uchádzači museli mať za sebou minimálne tri roky v riadiacej funkcii a minimálne päť rokov praxe v prevádzke lesnej výroby, v štátnej správe lesného hospodárstva, v štátnej správe ochrany prírody alebo v štátnej ochrane prírody SR. Každý uchádzač musel predložiť koncepciu rozvoja príspevkovej organizácie na päť rokov. Termín podania žiadosti o zaradenie do výberového konania spolu s požadovanými dokladmi bol 27. mája.

Štátne lesy TANAP-u vo svojej kompetencii majú starostlivosť o lesné pozemky, drobné vodné toky, plesá, živočíšstvo a ryby na území TANAP, PIENAP a v ich ochranných pásmach. Štátni lesníci TANAP-u zabezpečujú tiež starostlivosť o lesné ekosystémy a zvieratá, výsadbu stromčekov, spracovanie kalamít a informovanie návštevníkov. Nemenej dôležitou úlohou je údržba, značenie a bezpečnosť turisticky značených chodníkov, lavičiek, odpočívadiel a podobne.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X