O zelenine počuť samé milé slová, ale podpora štátu je minimálna a pestovatelia uvažujú o konci

Mrkva
Foto: ilustračné, Getty Images

Štát hovorí o zelenine veľmi veľa, no pre podporu pestovania špeciálnych plodín robí veľmi málo. Konštatoval to v utorok Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS), ktorý dlhodobo poukazuje na nehospodárne a nekoncepčné riadenie niektorých oblastí v poľnohospodárstve.

Rozmýšľajú, či to má ešte význam

Problémom je podľa zväzu slabá komunikácia vedenia ministerstva pri tvorbe jednotlivých nariadení s odbornou verejnosťou.

„Podpora ovocia a zeleniny by mala byť alfou a omegou pri dosahovaní toľko omieľanej potravinovej sebestačnosti našej krajiny. Skutky však aktuálne predbiehajú len milé a populistické slová. Nové vedenie agrorezortu má za sebou pol roka. Napriek tomu, že mnohí naši pestovatelia sú tu podstatne dlhšie, v týchto dňoch premýšľajú, či to má ešte vôbec význam,“ upozornil zväz.

Ovocie a zelenina sú pre Slovensko podľa ZZZS veľmi dôležité. Zväz však má pocit, že politici zneužívajú tieto témy na prezentáciu samých seba v médiách a na sociálnych sieťach.

Zelená nafta ich z biedy nevytrhne

Takýmto spôsobom trpí podľa zväzu najmä spotrebiteľ, ktorý sa k zdravej slovenskej zelenine, ovociu či zemiakom nedokáže dostať.

„Intenzívne požadujeme, aby sa pestovatelia mohli aktívne zapojiť do tvorby Strategického plánu budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, pretože sa ich to bezprostredne týka. Zatiaľ sme oslovení neboli,“ povedal riaditeľ ZZZS Jozef Šumichrast.

Okrem spomínaných problémov slovenským pestovateľom chýbajú aj moderné sklady, moderné pestovateľské technológie, pozberové a baliace linky.

„Navyše nám chýba aj verejný register pestovateľov zeleniny, po ktorom práve producenti volajú už niekoľko rokov. Pestovatelia do rozvoja investujú nemalé vlastné finančné prostriedky, ale zahraničná konkurencia ich predbieha a stráca sa z dohľadu. Zelená nafta, ktorú aj v aktuálnom roku dostanú pestovatelia špeciálnych plodín, nikoho z biedy nevytrhne. Okolité štáty cez štátnu pomoc omnoho viac podporujú svojich producentov,“ dodal ZZZS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Šumichrast
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR