Obchodníci podali sťažnosť na Európsku komisiu pre zákon o neprimeraných podmienkach

Potraviny, obchod
Foto: ilustračné, Getty images

Európske združenie obchodníkov EuroCommerce, ktorého členom je Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), tento týždeň podalo na Európsku komisiu sťažnosť týkajúcu sa zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a zákona o potravinách.

Ako SAMO uviedla v tlačovej správe, dôvodom sú obmedzenia, ktoré sú podľa nej v rozpore s európskym právom a zároveň škodia spotrebiteľom, lepšej spolupráci s dodávateľmi či rozširovaniu ponuky lokálnych výrobkov.

Zavedenie generálnej klauzuly

Jedným z najrozporuplnejších ustanovení novej legislatívy je podľa aliancie zavedenie takzvanej generálnej klauzuly. „Vďaka nej štát môže za neprimeranú podmienku vyhlásiť čokoľvek aj dodatočne bez toho, aby to bolo explicitne ustanovené v zákone. Štát tak nadobúda neobmedzené právomoci voči obchodníkom a dodávateľom potravín, ktorým môže zakázať ľubovoľnú vec, či ich za ľubovoľnú vec pokutovať,“ uviedol predseda SAMO Martin Krajčovič.

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti žiadame Európsku komisiu, aby bezodkladne iniciovala konanie o porušení európskeho práva,“ dodal.

Generálna klauzula sa pritom všeobecne využíva len v prípadoch, kedy má určitý subjekt dominantné alebo monopolné postavenie na trhu, čo nie je prípad slovenského trhu s potravinami. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami napadla na Ústavnom súde aj skupina poslancov NR SR.

Diskriminácia obchodníkov v logistike

Medzi problematické ustanovenia zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami patria napríklad diskriminácia obchodníkov pri podnikaní v logistike, alebo povinná platba za tovar aj bez faktúry, kedy sú obchodníci povinní zaplatiť aj bez akéhokoľvek príjmového dokladu.

Ako obmedzujúce opatrenia daného zákona vnímajú obchodníci aj zákaz znižovania nákupných cien, ktorý okrem iného neumožňuje flexibilne reagovať na dopyt a ponuku na trhu. Ďalším je zákaz nákupu pod ekonomicky oprávnené náklady dodávateľa, proti čomu sa vyjadrili aj niektorí dodávatelia.

„Napríklad pri sezónnej zelenine to môže spôsobiť, že výrobca nebude schopný predať celú úrodu a časť z nej bude musieť zlikvidovať, čím mu môžu vzniknúť väčšie škody, ako pri predaji s nižšou cenou,“ uvádza SAMO.

Nepriama novelizácia zákona o potravinách

Ďalšou problematickou stránkou je aj nepriama novelizácia zákona o potravinách, ktorá sa uskutočnila prostredníctvom zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Tá zrušila odkladný účinok riadne podaných opravných prostriedkov, a tým aj povinnosť zaplatiť pokutu až na základe právoplatného rozhodnutia.

„To znamená, že obchodníci, farmári, či výrobcovia potravín musia zaplatiť štátu pokutu, a až potom nasleduje odvolacie konanie, v rámci ktorého sa uloženie pokuty môže ukázať ako nezákonné, neprimerané alebo nedôvodné. Rovnako prikazuje v rámci letákovej propagácie povinné uvádzanie minimálne 50 % slovenských produktov, čo je zjavne v rozpore so základnou zásadou vnútorného trhu – voľným pohybom tovarov a služieb v rámci EÚ,“ konštatovala aliancia.

Z pohľadu práva Európskej únie predmetný zákon podľa názoru SAMO porušuje najmä základné práva a slobody, ako aj všeobecné zásady práva Európskej únie. Táto legislatívna norma neodôvodnene zakazuje najmä určité typy zmluvných podmienok a presadzuje tieto zákazy prostredníctvom neprimerane vysokých pokút.

Tlačia ich do predaja zahraničných potravín

Obchodníkov tým štát podľa aliancie paradoxne tlačí do predaja ziskovejších produktov, čo sú v priemere zahraničné potraviny, keďže slovenskí výrobcovia dostávajú nižšiu podporu od štátu aj v porovnaní s krajinami V4.

SAMO je nezávislé združenie podnikateľských subjektov z oblasti maloobchodu a veľkoobchodu. Medzi zakladajúce spoločnosti patria BILLA, KAUFLAND, LIDL, TESCO a veľkoobchod METRO.

V júni 2016 sa združenie stalo riadnym členom európskeho združenia obchodníkov EuroCommerce. Členskú základňu SAMO od septembra 2016 rozšírila spoločnosť dm drogerie markt a v apríli 2018 sa združenie rozrástlo o ďalšieho člena – spoločnosť TERNO real estate.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSAMO Slovenská aliancia moderného obchodu