Obchodníci sú znepokojení, novela zákona o odpadoch im zvýši recyklačné poplatky až šesťnásobne

Recyklácia, plasty
Recyklačné poplatky sa môžu obchodníkom zdvihnúť až šesťnásobne. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Zväz obchodu SR (ZO SR) a jeho členovia sú vážne znepokojení závažným problémom v legislatívnom procese, ktorý sa týka návrhu novely zákona o odpadoch. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) pripravilo túto novelu, ktorej cieľom je zvýšiť príspevky výrobcov do systému triedeného zberu.

Vychádzajúc z obsahu novely sa v prípade jej prijatia očakáva Zväzom obchodu SR od 1. januára 2021 zásadný, pravdepodobne až šesťnásobný nárast recyklačných poplatkov a okrem toho aj ďalšie významné zmeny, ktoré sa s negatívnym dopadom a vysokým finančným zaťažením dotýkajú obchodníkov, ale nielen ich. Konštatoval to v utorok prezident ZO SR Martin Katriak.

Výrobcovia už majú uzatvorené zmluvy

„Obchodníci podporujú realizáciu opatrení v oblasti triedeného zberu s tým, že ako výrobcovia do systému dlhé roky prispievajú a tejto povinnosti sa nikdy nevyhýbali. Sme však toho názoru, že prijatie právnych predpisov a predovšetkým zákona s takými závažnými opatreniami by nemalo obchádzať riadny legislatívny proces definovaný v platných legislatívnych pravidlách tvorby zákonov,“ povedal Martin Katriak.

Neobchádzať legislatívny proces je podľa Katriaka nevyhnutné najmä v tomto období, kedy výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.

Legislatívny postup nebol rešpektovaný

„Navyše, prijatie takéhoto právneho predpisu bude znamenať mimoriadne náklady pre obchodníkov a ďalších podnikateľov s možnými fatálnymi dopadmi na ich hospodárenie,“ doložil Katriak.

Zväz obchodu SR upozorňuje, že Ministerstvo životného prostredia SR však riadny legislatívny postup nerešpektovalo a uvedený návrh novely zákona o odpadoch bol vládou schválený bez širšej odbornej diskusie a riadneho medzirezortného pripomienkového konania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Katriak
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRZväz obchodu SR