Obmedzenia ostávajú už len v dvoch okresov, opatrenia na africký mor ošípaných zaberajú

prasatá, ošípané
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Opatrenia proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) zaberajú. Africký mor ošípaných sa na Slovensku nevyskytol viac ako 6, resp. 12 mesiacov.

Plán zdolania AMO

Na svojej webovej stránke o tom informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). V reštrikčnej oblasti už zostáva iba okres Medzilaborce a časť okresu Michalovce. Agrorezort tvrdí, že v boji proti nákaze nepoľavuje.

„Pre chovateľov ošípaných a užívateľov poľovných revírov práve aktualizujeme plán zdolávania AMO v súvislosti s novou legislatívou EÚ, ktorá vstúpi do platnosti v apríli. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aktívne komunikuje so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, Slovenskou poľovníckou komorou, okresnými úradmi a informácia o stave šírenia AMO je štvrťročne predkladaná aj na rokovanie vlády SR,“ uviedol rezort.

Kontrola epidémie

Úplné zastavenie AMO je podľa ministerstva zložité, no najlepší spôsob je držať epidémiu pod kontrolou prostredníctvom opatrení v chovoch a znížením počtu diviakov v nezasiahnutých okresoch.

Tento prístup sa za uplynulý rok a pol osvedčil a vďaka nemu sa darí brániť ďalšiemu šíreniu smrteľnej nákazy pre diviaky a ošípané.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora