Obvineného bývalého riaditeľa PPA Juraja Kožucha prepustil súd z väzby, zložil aj veľkú kauciu

Bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch
Bývalý Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibe

Juraja K., obvineného v korupčnej kauze Dobytkár, prepustil súd z väzby.

Ako potvrdila hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát NS SR na štvrtkovom neverejnom zasadnutí čiastočne potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý 11. januára nahradil väzbu obvineného dohľadom probačného a mediačného úradníka a kontrolou technickým prostriedkom.

Finančná záruka 50-tisíc eur

Podľa štvrtkového rozhodnutia NS SR zároveň obvinený zloží finančnú záruku vo výške 50-tisíc eur, ako sám navrhol.

„Podľa názoru najvyššieho súdu je trestné stíhanie obvineného J. K. aj naďalej dôvodné, avšak za súčasného stavu ho možno viesť aj na slobode,“ uviedla Važanová. Súd podľa hovorkyne osobitne upozorňuje, že ak obvinený nebude dodržiavať uložené primerané povinnosti a obmedzenia, môže byť opätovne vzatý do väzby a zložená peňažná záruka pripadne štátu.

Úplatky za milióny eur

NS SR pritom ešte v novembri minulého roku potvrdil rozhodnutie o predĺžení väzby pre finančníka Martina K. a bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja K. až do 1. apríla 2021. Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí PPA. Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy vyčíslila na 10,5 milióna eur.

V skupine osôb obvinených z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú napríklad bývalý šéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K., finančník Martin K. alebo podnikatelia Norbert B. a Peter K. Medzi ďalšími obvinenými sú aj advokáti či veterinár.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Alexandra VažanováJuraj Kožuch
    Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd