Obyvatelia okresu Nové Zámky prídu protestovať do Bratislavy proti farme ošípaných

Pig 752557_1920.jpg
Foto: Pixabay.com/Jai79

Niekoľko stoviek obyvateľov obcí a miest v okrese Nové Zámky príde v pondelok 13. mája protestovať do Bratislavy pred Ministerstvo životného prostredia SR, kde chcú vyjadriť svoj nesúhlas so zriadením veľkej farmy ošípaných v Palárikove. Na verejné zhromaždenie si chcú priniesť aj transparenty. Ako povedala pre agentúru SITA starostka Palárikova Ľubica Karasová, pred ministerstvom budú medzi 10:30 a 11:30.

„Prídeme na siedmich autobusoch, ďalší prídu vlakom, autami. Plánujú prísť starostovia obcí aj občania, podporia nás aj priaznivci, ktorí žijú v Bratislave. Bude to pokojná akcia, na ktorej prednesieme svoj protest,“ uviedla. O prijatie požiadali Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Kompetentným plánujú odovzdať vyhlásenie predstaviteľov samospráv, ktoré spísali na stretnutí v Palárikove 15. apríla. V ňom vyjadrujú svoj nesúhlas so zriadením farmy ošípaných a inšpekciu životného prostredia žiadajú zrušiť súhlasné rozhodnutie v plnom rozsahu. Vyhlásenie podpísali starostovia obcí Palárikovo, Tvrdošovce, Zemné, Selica, Vlčany, Jatov, Neded, Trnovec nad Váhom, primátor Nových Zámkov, primátor Šurian, riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja a mnoho občanov z regiónu.

Obyvatelia majú obavy zo znečistenia životného prostredia a zníženia kvality života.„Rozhodnutie považujeme za nezákonné, pretože bez náležitého posúdenia negatívneho vplyvu prevádzky s produkciou emisií 95 ton čpavku ročne a 35-tisíc ton hnojovice na zdravie a pohodu občanov Palárikova a všetkých okolitých obcí (…) nie je možné splniť účel integrovaného povoľovania,“ píše sa v spoločnom vyhlásení predstaviteľov samospráv.

Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor plánuje stavať firma Agrovýkrm a.s., Senica, ktorej majiteľmi sú investori z Dánska. Stáť má v areáli bývalého družstva v Palárikove, ktoré fungovalo do roku 1996, potom bola prevádzka obmedzená na niekoľko výkrmových objektov. Od roku 2007 vlastní pozemky v areáli Agrovýkrm a.s. Projektovaná kapacita farmy je 5 145 kusov prasníc, 1 593 ošípaných nad 30 kilogramov a 232 ošípaných s hmotnosťou od sedem do 30 kilogramov.

Projekt počíta s výstavbou jedenástich hál pre ošípané a jednej haly pre pomocné prevádzky. Spoločnosť Agrovýkrm a.s. zaslala agentúre SITA pred časom svoje stanovisko, v ktorom prízvukuje, že plánovaný projekt je lokalizovaný približne tri kilometre od obce. „Samotná farma nie je novovybudovaná, ale ide o miesto, kde sa v minulosti ošípané už chovali. Celý projekt je pripravený v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky a potvrdený všetkými relevantnými inštitúciami SR,“ uviedol Róbert Dubravec zo spoločnosti Agrovýkrm a.s.

Inšpekcia životného prostredia uviedla, že postupuje výlučne podľa zákona. „Prevádzkovateľ veľkokapacitnej farmy Palárikovo – Šándor, spoločnosť Agrovýkrm a.s., podal 20. decembra 2016 žiadosť o vydanie integrovaného povolenia na vykonávanie činnosti v prevádzke Farma ošípaných Palárikovo – Šándor. Konanie sa ťahá od roku 2016, doteraz nie je právoplatné. Inšpekcia životného prostredia postupuje výlučne podľa zákona a samotný zmysel integrovaného povoľovania je v maximálnej možnej miere ochrániť životné prostredie,“ píše sa v stanovisku, ktoré zaslala agentúre SITA Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom