Ochranári ani po ďalšom útoku neplánujú meniť stratégiu regulácie medveďov

Medveď, les
Foto: ilustračné, Gettyimages

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) neplánuje meniť súčasnú stratégiu regulácie medveďov. Uviedla to v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa organizácie Kristína Bocková.

Regulovaný odstrel problém nevyriešil

Štátni ochranári vnímajú celospoločenskú diskusiu o tom, či by populácia medveďa hnedého na Slovensku nemala byť regulovaná odstrelmi tak, ako tomu bolo do roku 2018, keď sa na odstrel medveďov vydávali výnimky. ŠOP SR argumentuje tým, že k stretom človeka s medveďom dochádzalo aj v časoch, keď boli udeľované výnimky na odstrel medveďa. Problém so synantropnými jedincami však regulovaný odstrel nevyriešil.

Podľa ŠOP SR sa tak model regulovaných odstrelov neosvedčil. Štátni ochranári zároveň upozorňujú, že medveď, ktorý v stredu 1. septembra pri obci Hradište (okres Poltár) zaútočil na 58-ročnú ženu, nebol synantropný.

Žiadne hlásenie na problémových jedicov

Zásahový tím z tejto oblasti neregistruje žiadne hlásenie na výskyt problémových jedincov. V najbližších dňoch členovia tímu absolvujú vypočutie zranenej a svedka udalosti, na základe čoho bude vykonaná rekonštrukciu tohto útoku,“ uviedla ŠOP SR.

Štátni ochranári dodávajú, že napriek viacerým tohtoročným útokom medveďov na ľudí nemožno hovoriť o premnožení medveďov. Premnoženie totiž nastáva, keď veľkosť populácie presiahne dostupné zdroje a priestor. Veľkosť populácie akéhokoľvek druhu stúpa, pokiaľ mu to zdroje na území dovoľujú. Medvede dnes vďaka prikrmovaniu či nedostatočne zabezpečeným kontajnerovým stojiskám dostávajú podľa ochranárov aj zdroje nad rámec toho, čo im ponúka príroda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody