Ochranári na Hrebienku varujú pred medvedicou s mláďatami, turistov vyzývajú na zodpovednosť

medvedica, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zásahový tím Medveď monitoruje medvedicu s dvoma mladými, ktorá sa pohybuje na vyhľadávanom chodníku medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom.

Na sociálnej sieti koluje aj video, na ktorom sa medvedica nachádza v tesnej blízkosti ľudí. Podľa zásahového tímu stratila plachosť. Zatiaľ síce nevykazuje známky agresivity, napriek tomu ochranári turistov varujú.

Jej správanie je nepredvídateľné

Ministerstvo životného prostredia SR apeluje na všetkých návštevníkov Tatier, aby sa správali zodpovedne a divoké šelmy nelákali na potravu, nefotili sa s nimi, nepribližovali sa k nim ani ich zbytočne neprovokovali.

Územie Hrebienka sa nachádza v Tatranskom národnom parku, je prirodzeným prostredím medveďa hnedého. Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu zdôraznil, že ide o divú šelmu a jej správanie je nepredvídateľné. Zdravý a nezranený medveď sa človeka bojí a každé stretnutie je pre neho stresujúce.

Medvede nie sú premnožené

Z pohľadu prežitia medveďov vo voľnej prírode je dôležité, aby sa nedostali k žiadnej potrave od ľudí. Bod zlomu nastane podľa ochranárov v situácii, keď si dravé šelmy zvyknú napríklad na odpad z nedostatočne zabezpečených kontajnerových stojísk v blízkosti ľudských obydlí.

Podľa ochranárov možno v prípade medvedej populácie na Slovensku hovoriť o jej zvýšení, nie však premnožení. „Pokladajú sa za takzvaných vrcholových predátorov, ktorí sa nemôžu premnožiť. Úmrtnosť dospelých jedincov je minimálna, ale horšie je to s mláďatami. Odhaduje sa, že dospelosti sa nedožije takmer polovica z nich. Príčinou sú predovšetkým kolízie s dopravnými prostriedkami, usmrtenie mláďaťa dospelým samcom či pytliactvo,“ vysvetlil rezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Slašťan
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRTANAP Tatranský národný park