Ochranári našli počas jedného dňa dva uhynuté medvede, stali sa zrejme obeťami pytliakov

Medveď hnedý
Výskum pomôže nie len stanoviť odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku, ale aj získať presnejšiu predstavu o jeho rozšírení. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) objavila v priebehu 24 hodín dva uhynuté medvede, ktoré sa pravdepodobne stali obeťami pytliactva.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie rezortu.

Ani v jednom z uvedených prípadov nešlo o synantropné medvede, teda jedince, ktoré stratili svoju plachosť, čím by sa stali nebezpečné pre človeka. V oboch prípadoch na mŕtvych jedincov upozornili ŠOP SR návštevníci lokalít.

Preverujú otravu

Mŕtveho, 200-kilogramového samca našli v utorok podvečer v Muránskej planine. Telo približne šesťročného medveďa sa nachádzalo štyri metre od turistického chodníka v Zadnej Suchej v doline Trsteník, v katastrálnom území obce Šumiac (okres Brezno).

Privolaný veterinárny lekár zviera obhliadol a zistil, že nemalo žiadne vonkajšie zranenia. Lekár preto odobral biologické vzorky, ktoré sa v súčasnosti laboratórne preverujú. Analýza vzoriek má preukázať, či zviera nezomrelo následkom otravy.

Páchateľovi hrozí až šesť rokov

V stredu ráno našli zamestnanci ŠOP SR aj uhynutú 110-kilovú desaťročnú vodiacu medvedicu. Zviera našli v katastrálnom území obce Dúbravy (okres Detva) v časti Iviny, ktorá sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Podľa veterinára bola smrť spôsobená strelným poranením. Prípad preto budú vyšetrovať ako pytliactvo.

Ak by sa podozrenie z otravy medveďa v Muránskej planine potvrdilo, orgány činné v trestnom konaní začnú trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, ale aj možného zločinu nedovolenej výroby vysoko rizikových chemických látok a pytliactva. V takomto prípade by páchateľovi hrozil trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody