Ochranári spočítali netopierov v Štiavnických vrchoch, upozorňujú aj na bezohľadných návštevníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Netopier
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Ochranári zaznamenali počas zimného sčítania v Štiavnických vrchoch celkovo 905 jedincov netopierov desiatich rôznych druhov. Na svojej internetovej stránke o tom informovala Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy.

Počas monitoringu pracovníci Štátnej ochrany prírody skontrolovali v priebehu dvoch dní celkom deväť lokalít, ktoré sú vedené ako trvalo monitorovacie lokality pre netopiere vo vzťahu k reportingu druhov európskeho významu.

Návštevníci sa nevedia správať

Medzi desať druhov zaznamenaných netopierov patrili podkovár malý, podkovár veľký, netopier veľký, netopier vodný, netopier brvitý, netopier vodný, netopier riasnatý, uchaňa čierna, ucháč sivý a neurčený rod Myotis.

Tak, ako v prípade iných chránených území na Slovensku, aj ochranári zo Štiavnických vrchov zaznamenali výskyt negatívnych javov v súvislosti s netopiermi. Tie sú často ohrozované vyrušovaním nedisciplinovanými návštevníkmi.

Niektorí z nich si svietia v podzemných priestoroch fakľami, alebo zapália vo vnútri jaskynných útvarov oheň, či pália predmety z umelej hmoty. Tým dochádza k zadymeniu týchto priestorov a následnému úhynu netopierov. Ochranári preto apelujú na verejnosť, aby svojím správaním zbytočne neohrozovala nielen samotné chránené druhy netopierov, ale v konečnom dôsledku aj samých seba.

Územie celosvetovo preslávili tajchy

Štiavnické vrchy sú pohorie na strednom Slovensku, ktoré sa rozprestiera v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Krupina a Levice. Najvyšším vrchom je Sitno s nadmorskou výškou 1 009 metrov. Banská Štiavnica je od roku 1950 vyhlásená ako Mestská pamiatková rezervácia. Sídli v nej Správa CHKO Štiavnické vrchy, ktorá bola vyhlásená 22. septembra 1979 na ploche takmer 78-tisíc hektárov.

Na území sa nachádza približne 140 rôznych druhov minerálov. Obľúbeným miestom turistov sú Štiavnické tajchy – 24 vodných nádrží, ktoré sú medzi sebou prepojené. Tie boli vybudované v 16. storočí kvôli banskej činnosti.

V 18. storočí predstavovali najdokonalejšiu vodnú sústavu v Európe. Aj ich existencia prispela k tomu, že bola Banská Štiavnica 11. decembra 1993 zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať