Do podhoria Malých Karpát sa vracia vzácny vták, ktorý je na pokraji vyhynutia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
drop fúzatý
Drop veľký alebo drop fúzatý (lat. Otis tarda) je druh vtáka z čeľade dropovité, je to typický druh stepného vtáka. Foto: SITA/www.dravce.sk

Štátnych ochranárov potešil nezvyčajný výskyt dvoch dropov fúzatých na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty. Tieto na Slovensku ohrozené druhy pozorovali na trávnatom strnisku pod Malými Karpatmi v okrese Myjava.

Na základe pozorovaní a poskytnutých údajov vieme vyhodnotiť, že samičky dropa fúzatého sa v tomto regióne zdržujú už dlhší čas a využívajú vhodné biotopy v podhorí Malých Karpát,“ konštatovala Správa CHKO Malé Karpaty na sociálnej sieti.

Ornitologická organizácia SOS/BirdLife Slovensko považuje výskyt dropa v podhorí Malých Karpát „za vzácnosť, aká tu už dlho nebola„.

Dostal sa na pokraj vyhynutia

Drop fúzatý, nazývaný aj drop veľký, bol kedysi na Slovensku charakteristickým a pomerne hojne rozšíreným vtákom. Na začiatku 20. storočia tu žilo okolo 2 400 jedincov, v roku 1956 už len zhruba 1 160 a po roku 1975 došlo k výraznému rozdrobeniu populácie na málopočetné kŕdle a pravidelný letný výskyt bol obmedzený len na územie Podunajskej roviny.

Početnosť hniezdnej populácie bola koncom 90. rokov odhadovaná na päť až desať samíc, drop sa dostal na pokraj vyhynutia.

Úhyny dropov sú najčastejšie zapríčinené predátormi, kolíziami s elektrickými vedeniami, ako aj chemizáciou poľnohospodárstva a rozorávaním trávnych porastov. Drop je tiež citlivý na vyrušovanie, najmä na tokaniskách a počas hniezdenia.

Väčšinou na Slovensku nezahniezdia

V Rakúsku a Maďarsku už prijali kľúčové opatrenia – na poľnohospodárskej pôde obnovili rozsiahle trávne porasty, kde môže drop hniezdiť a podporu pre poľnohospodárov nastavili tak, aby sa im na miestach s výskytom dropa oplatilo hospodáriť šetrne vo vzťahu k životnému prostrediu.

Drop sa na Slovensku vyskytuje najmä na území Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia pri Bratislave, kde možno v zimnom a jarnom období pozorovať kŕdle aj 400 dropov.

Väčšinou však na Slovensku nezahniezdia. Napríklad v roku 2016 tu hniezdili len tri dropie sliepky. Polia, na ktorých nachádzajú v zime pokoj, im totiž na jar a v lete neposkytujú vhodné podmienky na vyhniezdenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať