Ochranári vydali niekoľko odporúčaní pri strete s medveďom, turisti by ho nemali fotiť ani prikrmovať

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Fotenie a natáčanie si medveďov nemusí mať šťastný koniec. Ich prikrmovanie je navyše zakázané a medvede, ktoré stratia plachosť, čaká odchyt a usmrtenie. Informuje o tom Štátna ochrana prírody SR na webovej stránke v súvislosti s prípadom, keď sa v stredu 20. apríla v Národnom parku Nízke Tatry stretla turistka s medveďom hnedým. Žena vyviazla bez zranení. Medveď sa k turistom priblížil zrejme pre prikrmovanie, čím stratil plachosť.

„Aj to môže byť dôvodom, prečo medveďa teraz zaujal batoh s potravinami. Podľa vyjadrení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, svojím nezodpovedným správaním návštevníci národného parku ohrozujú aj svoje životy a zdravie, aj život medveďa. Ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečenstvom pre ľudí,“ uvádzajú ochranári.

Tí apelujú na turistov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom, aby sa k nemu nepribližovali a pohybovali sa po vyznačených turistických chodníkoch. „V prípade nečakaného stretnutia namiesto vyhotovenia fotografie či videa, je najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť,“ dodávajú ochranári.

Každý kontakt s medveďom či akékoľvek rizikové správanie medveďov je potrebné nahlásiť zásahovému tímu, ktorý koná okamžite. Za posledný rok zásahový tím vykonal 78 výjazdov a usmrtil 7 jedincov medveďa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štátna ochrana prírody SR