Ochranári začnú obnovovať na pravom brehu Dunaja hniezdnu stenu pre brehule hnedé

Brehuľa hnedá
Brehuľa hnedá (Riparia riparia). Foto: Getty images

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) čoskoro začne s obnovou kolmého riečneho brehu pre vzácne brehule hnedé. Agentúru SITA o tom informovala manažérka komunikácie BROZ Andrea Froncová.

Na pravom brehu Dunaja v bratislavskej mestskej časti Petržalka BROZ plánuje obnoviť 460 metrov kolmých riečnych brehov. Tie sú pre brehule špecifickým biotopom, v ktorom hniezdia.

Zmenený vodný režim

„Chystáme sa obnoviť hniezdnu stenu pre brehule hnedé na mieste, kde tieto vtáky pôvodne hniezdili. Poslednýkrát tu bolo hniezdenie zaznamenané v roku 2012. V dôsledku zmeneného vodného režimu stena postupne zarástla trávou a náletovými krovinami. Dúfame, že po jej vyčistení bude pre brehule znova atraktívna, všimnú si ju a zahniezdia,“ povedala Karolína Sobeková z BROZ.

Obnova kolmého brehu sa uskutoční aj vďaka projektu Life Ochrana brehule hnedej, rybárika riečneho a včelárika zlatého v dunajsko-moravskom regióne. Ten podporuje Európska komisia (EK) a Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR).

Na výkone prác bude s BROZ spolupracovať štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV š.p.). Obnova kolmého brehu vyjde približne na 15-tisíc eur. Aktivita bude financovaná zo zdrojov EK, MŽP SR a VV š.p.

Chránený druh

Brehuľa hnedá patrí na Slovensku medzi chránené druhy a druhy národného významu. V posledných desaťročiach sa podľa odhadov znížila jej populácia aj lokality jej výskytu o 20 až 50 percent.

V súčasnosti sa počet hniezdiacich párov na Slovensku odhaduje na 10 až 20-tisíc.

Okrem poklesu možností hniezdenia brehule ohrozuje aj nedostatok potravy, ktorý je spôsobený úbytkom hmyzu. Na druh nepriaznivo vplýva napríklad aj strata dynamiky prúdenia vody v rieke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea FroncováKarolína Sobeková