Ochranári žiadajú zvýšenie prietoku vody do ramien Dunaja, podali podnet na ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Pohľad na Vodné dielo Gabčíkovo. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) žiada zvýšenie prietoku vody z vodnej elektrárne Gabčíkovo do ramien Dunaja. Preto podalo podnet na Ministerstvo životného prostredia (MŽP). Na svojom profile na sociálnej sieti to uviedlo BROZ.

Podľa ochranárskeho združenia sú ramená Dunaja zásobované čoraz menším prietokom vody, čo vedie k ich vysychaniu.

Prietok má byť ešte nižší

Pôvodne bol prietok vody do ramien Dunaja nastavený na 210 metrov kubických za sekundu, následne bol v priebehu rokov znížený na 90 metrov kubických na sekundu.

Podľa nových pravidiel manipulačného poriadku chce vodná elektráreň Gabčíkovo znížiť prietok vody na 60 metrov kubických za sekundu. Ochranári preto žiadajú nápravu situácie.

BROZ tvrdí, že pripravovaná aktualizácia manipulačného poriadku obsahuje zložitú administratívnu procedúru povoľovania umelých záplav. Preto väčšinou k umelej záplave nestihne dôjsť v čase ideálnom pre prírodu. Získať povolenie môže podľa ochranárov trvať aj niekoľko mesiacov.

Stále menej vody pre mokraď

„Toto vzácne územie, ktoré bolo drasticky zmenené výstavbou vodného diela, sa snažíme po častiach oživovať. Napriek tomu má táto najväčšia mokraď na Slovensku čoraz menej vody. A to hlavne kvôli nastaveniu administratívnych pravidiel v manipulačnom poriadku, ktorý reguluje prevádzku Vodného diela Gabčíkovo ale aj prietoky v ramennej sústave,“ uvádza sa v stanovisku BROZ. Ochranárske združenie v ňom uvádza, že MŽP sa podnetom aktuálne zaoberá.

BROZ vzniklo v roku 1997. Vo svojej činnosti sa zameriava na praktickú ochranu prírody a podporu trvalo udržateľného rozvoja v oblasti západného Slovenska. Svoje aktivity uskutočňuje najmä v chránených územiach NATURA 2000.

Tie súvisia s obnovou vzácnych prírodných území a vytváraním vhodných podmienok pre chránené druhy rastlín a živočíchov. Pri svojej činnosti BROZ vychádza z doterajších skúseností a tradícií slovenského a bratislavského dobrovoľného ochranárstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BROZ Bratislavské regionálne ochranárske združenieMŽP Ministerstvo životného prostredia SR