Od začiatku sezóny ulovili poľovníci 10 vlkov, najviac v Prešovskom a Košickom kraji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
les, vlk
Vlci predstavujú prirodzeného predátora diviačej zveri. Foto: ilustračné, Getty Images

Tri týždne od začiatku lovnej sezóny ulovili poľovníci 10 vlkov, najviac v Prešovskom a Košickom kraji. Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo pôdohospodárstva. V aktuálnej poľovníckej sezóne, ktorá trvá od 1. novembra do 15. januára, sa môže na Slovensku uloviť 35 vlkov dravých.

Požadovali nulovú kvótu

Ochranári požadovali tento rok nulovú kvótu, ministerstvo životného prostredia túto požiadavku podporilo. Argumentovali pritom, že vlky lovom diviakov spomaľujú šírenie afrického moru ošípaných. Diviačia zver totiž predstavuje významnú zložku potravy vlkov, pričom chorých diviakov vlky likvidujú prednostne.

Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho vplyvu na jeho populáciu. Na Slovensku podľa odhadov žije vyše 400 vlkov.

Lov vlkov

Loviť vlka možno len individuálne, spoločné poľovačky sú zakázané. V jednom poľovnom revíri možno uloviť najviac dva jedince, s výnimkou poľovných revírov väčších ako 10-tisíc hektárov. Po ulovení vlka musí poľovník zaznamenať všetky informácie o love a na miesto ulovenia musí zavolať zástupcu Štátnej ochrany prírody a okresného úradu na obhliadku a odber genetického materiálu.

V prípade nálezu uhynutého alebo inak usmrteného vlka musí poľovník ihneď oznámiť nález poľovníckemu hospodárovi. Vlka nie je možné loviť napríklad v územiach s piatym stupňom ochrany či na územiach európskeho významu, kde je táto šelma predmetom ochrany.

Petíciu za zastavenie lovu vlka na Slovensku za necelé dva mesiace podpísalo vyše 80-tisíc ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR