Odberu mlieka v Európskej únii sa koronakríza nedotkla, zvýšila sa aj výroba masla

mlieko, mliekar
Foto: ilustračné, Getty Images

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat odhaduje, že v marci 2020 sa z fariem EÚ odobralo približne 12,7 milióna ton kravského mlieka, čo bolo o 1,2 % viac ako v marci 2019. Podľa úradu to potvrdzuje strednodobý vývoj vyššej úrovne zberu kravského mlieka v EÚ.

Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska nie je úroveň kravského mlieka zozbieraného v EÚ ovplyvnená opatreniami na zadržanie pandémie Covid-19,“ konštatoval Eurostat, ktorý zároveň dodal, že mnohé krajiny EÚ boli koronakrízou zasiahnuté práve v marci.

Viac o téme: Koronavírus

Vo väčšine členských štátov bol zber mlieka v marci 2020 vyšší ako v marci 2019. Najvýznamnejšie spomedzi nich boli nárasty v Nemecku (o 0,5 % na 2,8 milióna ton), vo Francúzsku (o 0,6 % na 2,2 milióna ton), Holandsku (o 3,0 % na 1,2 milióna ton) a Poľsku (+ 1,9 % na 1,1 milióna ton), hoci v Taliansku bol zber nižší (-2,8 % pri 1,1 milióna ton).

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Úroveň kravského mlieka zozbieraného v EÚ v marci 2020 bola vyššia aj v medzimesačnom porovnaní s februárom 2020, čo podľa Eurostatu odráža obvyklý sezónny jarný vzostup, ktorý prichádza s dostupnosťou čerstvej trávy. „Údaje z marca tiež naznačujú sezónne zvýšenie výroby masla a konzumného mlieka, pokiaľ ide o množstvo a podiel použitého mlieka. Na druhej strane sezónny rast výroby sušeného odstredeného mlieka bol obmedzenejší ako v predchádzajúcich rokoch,“ ozrejmil Eurostat.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat