Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sadenica, stromček, škôlka, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/extremis

Odborníci diskutovali o novele zákona o lesoch a navrhli pripomienky

Podľa odborníkov z TU vo Zvolene je dôležité pristupovať k ochrane lesa po novom.

Meniaca sa svetová klíma núti lesníkov správať sa k horám inak. Aj toto bolo témou stretnutia odborníkov na lesy vo Zvolene. Cieľom stretnutia bolo priniesť konštruktívne návrhy a pripomienky k navrhovanej novele zákona o lesoch. Informuje o tom TU vo Zvolene.

Stretnutia sa zúčastnili Ing. Peter Kicko – generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva ministerstva pôdohospodárstva (MPaRV SR), Ing. Pavel Toma (MPaRV SR), Ing. Pavol Lászlo (MPaRV SR) a Ing. Peter Baláž – námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody Štátnej ochrany prírody, Ing. Ladislav Kulla, PhD., (Národné lesnícke centrum) a pracovníci Technickej Univerzity vo Zvolene, kde okrem rektora TUZVO bol prítomný dekan Lesníckej fakulty Prof. h. c. prof. Ing. Dr. Viliam Pichler a prof. Ing. Milan Saniga, DrSc., vedúci katedry pestovania lesa.

Hlavným výsledkom stretnutia bolo určiť definíciu toho čo vlastne znamená prírode blízke hospodárenie. Táto definícia sa pravdepodobne objaví aj v znení nového zákona. Prírode blízke hospodárenie v lesoch navrhli definovať  ako pestovné a obnovné postupy zamerané na vytváranie a pestovanie lesov, ktoré sú podobné tým, aké by príroda vytvorila aj sama. Teda porasty s drevinami rôzneho veku, pestré zastúpenie druhov a taktiež s priestorovou štruktúrou, ktorá najviac napodobňuje prirodzený les.

Takýto spôsob podľa odborníkov lesom „pristane“. Les sa dokáže sám obnovovať, ale zároveň plní svoje funkcie. Vytvára biotop pre živočíchy a ďalšie rastliny, plní rekreačnú, aj produkčnú funkciu. Dôvodom tejto definície je najmä fakt, že dnes, v čase zmeny svetovej klímy je potrebné k hospodáreniu v lesoch pristupovať inak.

„Témou rokovania boli otázky novely lesného zákona s dôrazom na implementáciu poznatkov súvisiacich s prebiehajúcou klimatickou zmenou. Legislatívne doplnenia sa týkali hlavne otázok prírode blízkeho obhospodarovania lesa a s ním súvisiacich legislatívnych riešení v pripravovanej novele. Rokovanie bolo veľmi konštruktívne s výsledným efektom akceptovania všetkých doplnkov v navrhovanom legislatívnom predpise“, skonštatoval prof. Saniga.

S rokovaním vyjadril spokojnosť aj dekan lesníckej fakulty prof. Pichler. Presadzovanie princípov prírode blízkeho hospodárenia v lesoch a ich urýchlené zavádzanie do praxe v maximálnom možnom rozsahu vytvára nevyhnutný predpoklad pre zachovanie a zlepšovanie stavu lesných ekosystémov negatívne ovplyvňovaných rýchlo sa meniacimi prírodnými podmienkami, najmä v dôsledku klimatickej zmeny.

„Ak sa podarí do legislatívy presadiť to, čo tu zaznelo a širokospektrálne sme sa dohodli, bude to veľmi dôležitý krok preto, aby sme napĺňali Spoločné stanovisko Technickej univerzity vo Zvolene, Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPaRV SR a Lesov SR, š.p. Banská Bystrica z minulého roka“, uviedol rektor univerzity.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X