Odhadzujete cigaretové ohorky mimo koša? V uliciach aj v prírode tak končí až 680 miliónov kilogramov odpadu ročne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cigarety, ohorky, špak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša. V praxi to znamená 340 až 680 miliónov kilogramov odpadu ročne. Informuje o tom Zelená linka vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ohorky sa rozkladajú až 15 rokov

„Cigaretové výrobky v sebe obsahujú až 7000 toxických chemikálií, medzi nimi aj známe karcinogény, ktoré sa takýmto spôsobom dostávajú do životného prostredia. Cigaretové ohorky končia na uliciach či dokonca v lesoch. Tam sa po kontakte s vodou vylúhujú látky, ako napríklad nikotín, arzén alebo ťažké kovy,“ uvádza Zelená linka s tým, že tieto môžu nepriaznivo ovplyvniť živočíchy, vodné organizmy a rastliny.

Ohorky z cigariet sa v prírode rozkladajú zhruba 15 rokov, počas ktorých sa z nich navyše uvoľňujú aj nano a mikroplasty. Niektoré zvieratá si ich mýlia s potravou a po ich konzumácii u nich môže dochádzať k nevoľnostiam, zvracaniu či k záchvatom.

Fajčiarov sa snažia vzdelávať

Pre vysporiadanie sa s týmto problémom na Slovensku prebehla minulý rok kampaň zameraná na vzdelávanie fajčiarov. Súčasťou kampane bolo osadenie nových stojanových popolníkov, z ktorých vyzbierané ohorky sa použijú na ďalšie spracovanie. Využijú sa tak na výrobu asfaltov do ciest a chodníkov.

V zahraničí sa tento problém rieši aj inými metódami. Vo Švédsku na zber ohorkov využívajú voľne žijúce vrany, ktoré zbierajú ohorky a tie následne vhadzujú do špeciálnych automatov. Následne sú odmeňované vhodným krmivom z automatov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia