Odstránenie PCB látok na východnom Slovensku je prioritou vlády, štát to dlží miestnym ľuďom

ENVIRO: Odstránenie PCB látok na východe Slovenska
Uprostred zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský a minister životného prostredia SR Ján Budaj počas brífingu pred budovou bývalej teplárne v areáli Chemko Strážske, na ktorom informovali o prioritnom odstránenení znečistenia PCB látkami na východnom Slovensku. Strážske, 19. máj 2020. Foto: SITA/Marek Lukáč

Odstránenie PCB látok v lokalite Chemko Strážske a na odkalisku Poša je pre novú vládu prioritou. Na brífingu v lokalite Chemka Strážske to uviedli minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO).

Zlyhanie štátnych orgánov

„Pozostatky z výroby PCB látok dodnes zamorujú tento región. Miestnym ľuďom štát dlhuje riešenie už celé dekády. Je na čase tento dlh splatiť,“ uviedol Budaj.

Ako ďalej dodal, bude hľadať spôsoby, ako čo najskôr odstrániť enviromentálne záťaže, ktoré vznikli v súvislosti s výrobou PCB látok na východnom Slovensku a v najbližších týždňoch preto prebehnú geologické prieskumy v lokalite Chemko Strážske a na odkalisku Poša.

„Štátne orgány zlyhali a všetci, ktorí zlyhali menovite, pôjdu preč zo svojich funkcii pokiaľ ide o rezort, ktorý vediem,“ dodal Budaj.

Ľudia vystavení riziku

„Ako obyvateľ tohto regiónu vnímam svoju povinnosť prísť na miesto činu a uistiť ľudí, že nezabúdam na krivdu, ktorá sa im deje a ich zdravie vystavované zbytočnému riziku. Doterajšie vlády tento problém vytrvalo ignorovali. Vláda Igora Matoviča však bude tento problém, ktorý sa týka desiatok tisíc ľudí, riešiť. Aj preto sme dnes s pánom ministrom prišli priamo na miesto činu,“ uviedol Mičovský.

Bývala vláda vyhlásila 22. januára mimoriadnu situáciu v súvislosti s toxickým odpadom v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske.

Následne 7. februára vydali prednostovia okresných úradov v Košiciach a Prešove príkaz pre spoločnosť Environ Centrum na vykonanie geologického prieskumu na určenie rozsahu záchranných prác v lesnej obore v Stražskom.

Stovky ton nebezpečných látok

V blízkosti areálu sa nachádzajú stovky ton polychlórovaných bifenylov – tzv. PCB látok, ktoré môžu byť zdraviu aj životu nebezpečné.

O výskyte nebezpečných PCB látok v areáli závodov v Strážskom sa hovorilo už dávnejšie, ich prítomnosť však definitívne potvrdila kontrola v apríli 2019.

Odkalisko Poša je evidované Ministerstvom životného prostredia SR ako environmentálna záťaž. Je kontaminované nielen PCB látkami, ale aj ďalšími nebezpečnými látkami ako je napríklad arzén.

Ukončené je verejné obstarávanie na geologický prieskum v danej oblasti. Na rozdiel od Chemka nebolo odkalisko za bývalej vlády zaradené pod režim mimoriadnej situácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJán Mičovský