Opatrenia proti šíreniu afrického moru ošípaných zaberajú, v reštrikčnej oblasti ostávajú dva okresy

ošípané, prasatá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Opatrenia proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) zaberajú. V domácich chovoch ošípaných na Slovensku sa africký mor ošípaných nevyskytol viac ako šesť, resp. 12 mesiacov, čo znamená, že z mapy výskytu AMO zmizli ďalšie červené okresy. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

V reštrikčnej oblasti už len dva okresy

V III. (červenej) reštrikčnej oblasti už zostáva len okres Medzilaborce a časť okresu Michalovce. V boji proti nákaze ale nepoľavujeme, pre chovateľov ošípaných a užívateľov poľovných revírov práve aktualizujeme plán zdolávania AMO v súvislosti s novou legislatívou EÚ, ktorá vstúpi do platnosti v apríli,“ uviedlo ministerstvo.

Rezort aktívne komunikuje so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, Slovenskou poľovníckou komorou, okresnými úradmi a informácia o stave šírenia AMO je štvrťročne predkladaná aj na rokovanie vlády SR.

Osvedčené opatrenia proti epidémii

Aj na základe skúseností z iných krajín, podľa ktorých je úplné zastavenie AMO nesmierne zložité, je najlepším spôsobom snažiť sa mať epidémiu pod kontrolou prostredníctvom opatrení v chovoch a znížením počtu diviakov v ešte nezasiahnutých okresoch.

Tento prístup sa nám za uplynulý rok a pol osvedčil a vďaka nemu sa darí brániť ďalšiemu šíreniu tejto, pre diviaky a ošípané, smrteľnej nákazy,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPK Slovenská poľovnícka komoraŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR