Opatrenia v Zoo Bojnice sú dostatočné, podľa epizootológa sa šíreniu vtáčej chrípky nedá úplne zabrániť

ZOO Bojnice
Foto: facebook.com/zoobojnice/

Národná zoologická záhrada Bojnice aj Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Prievidza vykonali v bojnickej zoo dostatočné opatrenia na zabránenie šírenia vírusu vtáčej chrípky. Pre agentúru SITA to v rozhovore uviedol Igor Podoba, epizootológ RVPS Prievidza.

Stopercentná ochrana len v uzavretých priestoroch

Podľa Podobu sa šíreniu vírusu H5N8 celkom zabrániť nedá, pretože sa šíri aj vzduchom. Vtáctvo by tak pre stopercentnú ochranu muselo byť izolované v hermeticky uzavretých priestoroch.

V bojnickej zoo zatiaľ uhynulo jedenásť nakazených vtákov, ďalších 41 museli kvôli nákaze utratiť. „Museli sme zaviesť desiatky opatrení týkajúcich sa hygieny či používania ochranných prostriedkov. Je prísne zakázaný dovoz aj odvoz akéhokoľvek vtáctva. Celá zoo bude až do odvolania uzavretá, zrušili sme aj všetky akcie,“ povedal hovorca zoo Bojnice Jaroslav Slašťan.

Každá ubikácia s vtáctvom má svojho ošetrovateľa, ktorý do nej vstupuje v ochranných obleku. Prechádza pritom cez dezinfekčný brod. Dezinfekcia je vykonávaná aj pri výstupe z ubikácie. Zvyšné vtáctvo v zoo kontrolujú ošetrovatelia vizuálne aj prostredníctvom preventívnych krvných testov.

Šanca prenosu na iné zvieratá je nízka

„Pozorovacia doba je 30 dní. Za bezpečné tak možno vyhlásiť prostredie, v ktorom sa počas 30 dní od posledného úmrtia alebo posledného pozorovania klinických prejavov vírusu neobjaví žiaden nový prípad,“ vysvetlil epizootológ Igor Podoba. Šancu, že sa vírus môže preniesť aj na iné druhy zvierat považuje za nízku, no nevylučuje ju úplne.

Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Jej súčasná rozloha je 41 hektárov, z toho viac ako polovicu tvorí expozičná časť.

Národná zoologická záhrada Bojnice je jedinou štátnou zoologickou záhradou na Slovensku, jej zriaďovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Igor Podoba
    Firmy a inštitúcie ZOO Bojnice