Opusteného medvieďaťa sa ujala náhradná matka, na Slovensku sa podarila prvá adopcia

medvedica, medvieďa
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Na Slovensku sa prvýkrát podarila adopcia malého medvieďaťa náhradnou matkou-medvedicou.

Bránilo sa a hrýzlo

Ako na svojej stránke informuje Štátna ochrana prírody, medvieďa sa niekoľko týždňov potulovalo opustené v okolí obce Belá – Dulice v okrese Martin. Mláďa videli miestni občania napríklad na miestnom cintoríne na strome.

„Predpokladali sme, že je to len dočasná záležitosť spôsobená medveďou rujou a samica si po skončení ruje mláďa opäť nájde a odvedie,“ vysvetlili štátni ochranári zo Správy Národného parku Veľká Fatra. Ich predpoklad sa však nepotvrdil a osirelú medvediu samičku museli odchytiť.

Medvieďa vykazovalo obrovskú životaschopnosť – bránilo sa a hrýzlo. Ochranárov to potešilo, keďže mláďa si ešte nezvyklo na ľudí. Aj kondícia asi sedemkilogramovej medvedičky bola prekvapivo dobrá. Mláďa dokázalo prijímať pevnú potravu ako trávu, korienky a byliny, netrpelo hnačkami alebo katarom.

Kontakt v prvý večer

„Po dôkladnom zvážení celej situácie sme sa rozhodli o pokus adopcie náhradnou matkou,“ uviedli ochranári z Veľkej Fatry, ktorí medvieďa pred dvoma týždňami previezli na inú lokalitu pohoria.

Hneď prvý večer malo kontakt s medvedicou a teraz už môžu ochranári konštatovať, že adopcia bola úspešná a medvedica mláďa prijala. Celý priebeh adopcie zdokumentovali pomocou fotopascí i priameho pozorovania.

„Sme nesmierne radi, že adopcia dopadla úspešne a medvieďa nemuselo putovať do niektorej zo zoologických záhrad, kde by ho čakal život v zajatí,“ uzavrela Správa NP Veľká Fatra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody