Ornitológovia opäť vyšli do polí, v čase žatvy chránia mláďatá kane pred kombajnami

kaňa popolavá
Kaňa popolavá. Foto: ilustračné, Getty Images

Ornitológovia vyšli opäť do polí, aby pred kombajnami v čase žatvy chránili mláďatá kane popolavej, ktorá hniezdi na zemi, často v obilných poliach. Ako informuje Michal Noga z organizácie SAOLA, spoločne s poľnohospodármi vyhľadávajú hniezda v poliach už tretí rok.

Hniezdo musia označiť

Po nájdení hniezda ho musia označiť a dohodnúť sa s poľnohospodármi na ponechaní malej nepokosenej plochy dovtedy, kým budú mláďatá schopné lietať. Podľa Nogu je však táto úloha náročná, keďže obilných polí je veľa.

Kane hniezdia najmä na juhozápadnom Slovensku, najmä v okolí Trnavy, Nitry, Nových Zámkov a Piešťan. „Ročne u nás hniezdi len osem až 15 párov týchto dravcov, takže už len pozorovať ich je vzácnosť,“ uviedol Noga. Keď ornitológovia zaznamenajú ich prítomnosť, musia nájsť v rozľahlom poraste ich hniezdo.

„Samička ho prezradí len vo chvíli, keď prináša korisť. Hoci si presne zameriame miesto, kam zosadla, často potrebujeme opakované pokusy, aby sme mláďatá v poraste našli,“ vysvetlil s tým, že nájdené hniezda potom oplotia. Do okolia hniezda niekedy umiestnia aj odpudzovač proti predátorom.

Mláďatá vychovávajú na zemi

Keďže kane vychovávajú mláďatá na zemi, sú vo väčšej miere ohrozené predátormi, najmä líškami a diviakmi, ale zničiť ich môžu aj prudké dažde. Najväčším nebezpečenstvom je pre ne však kombajn, ktorý pri žatve mláďatá usmrtí. „Skutočne zachránené sú až vo chvíli, keď bezpečne poletujú nad pokoseným poľom,“ zakončil Noga.

Pre ochranu kaní popolavých sú kľúčové dve veci – včasné nájdenie hniezda a ústretovosť užívateľa pozemku, na ktorom sa nachádza. Ten musí totiž povoliť vstup ornitológov do obilného poľa a postavenie oplotenia. Preto ochranári hneď po náleze hniezda informujú miestnych poľnohospodárov a Štátnu ochranu prírody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Noga