Osevy jarných plodín sú na Slovensku takmer kompletne ukončené, oziminy sú v dobrom stave

Traktor, pole
Foto: ilustračné, Getty images

Osevy jarných plodín sú na Slovensku aktuálne ukončené na 99,5 percenta. V porovnaní s minulým rokom je priebeh jarných prác približne rovnaký.

Dnes ale Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ešte nedokáže predpokladať množstvo ani kvalitu najbližších úrod, keďže nie je možné predpokladať ďalší vývoj počasia, množstvo a rozmiestnenie zrážok a teplotné pomery. Práve počasie má pritom veľký vplyv na konečné výsledky úrod. Agentúru SITA o tom v piatok informoval Matej Korpáš z Tlačového oddelenia SPPK.

Oziminy sú podľa komory aktuálne v relatívne dobrom stave. Problémy s ošetrovaním ozimín, ale v niektorých oblastiach aj so zakladaním porastov jarín a hospodárením na trvalých trávnych porastoch spôsobuje podmáčanie pozemkov. „Z dôvodu veľkého množstva spodných vôd, predovšetkým na východe našej krajiny, nie je možné zasiať všetky plánované jariny v tomto roku, čo bude mať určite vplyv aj na konečný stav úrody,“ pokračoval Korpáš.

Vo všeobecnosti je vývoj vegetácie na Slovensku mierne oneskorený, a to predovšetkým pre mimoriadne chladný a daždivý máj. Ovocinári napríklad hlásili podľa SPPK oneskorenie vegetácie pri jahodách približne o 15 dní. Ovocinári pritom odhadujú, že by sa im mohlo podariť vyprodukovať v tomto roku približne 40-tisíc ton ovocia. Priemer je však niekde na úrovni 50-tisíc ton. Minulý rok bola úroda približne 35-tisíc ton ovocia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora