Osobitný odvod čaká v parlamente rýchla smrť, bude sa o ňom rokovať už v stredu poobede

NR SR: Rokovanie 40. schôdze
Predseda NR SR za stranu SNS Andrej Danko, Foto: SITA/Branislav Bibel

O zrušení osobitného odvodu pre obchodné reťazce by mali poslanci Národnej rady SR rozhodnúť v skrátenom konaní. Vládny kabinet totiž v stredu schválil návrh na skrátené legislatívne konanie o návrhu skupiny poslancov na zrušenie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov.

Návrh predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v nadväznosti na predbežné opatrenie Európskej komisie o pozastavení účinnosti zákona. Následne Andrej Danko spolu s ďalšími poslancami SNS predložil v stredu do parlamentu návrh na zrušenie zákona o odvode pre reťazce. Poslanci budú o tomto návrhu rokovať už v stredu o 14:00 s následným hlasovaním, či ho prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

Dôvod dala Európska komisia

Dôvodom návrhu na skrátené legislatívne konanie je podľa MPRV ohrozenie potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky. „Ak by ostal citovaný zákon platný aj napriek tomu, že jeho účinnosť bola pozastavená predbežným opatrením Európskej komisie, právna istota agropotravinárskych podnikov by mohla byť ohrozená v dôsledku toho, že pri vyhodnocovaní svojich prevádzkových a investičných možností by si neboli isté, do akej miery, resp. či vôbec môžu počítať s podporou od štátu v nadväznosti na prerozdelenie časti odvodov od obchodných reťazcov. To by mohlo viesť k narušeniu ich finančnej stability, tvorby rezerv na krytie potenciálnych rizík a strát spôsobených nepriaznivým počasím, napr. suchom, povodňami, silným vetrom a k ich existenčným problémom,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

Čo najskorším zrušením citovaného zákona zanikne podľa ministerstva pôdohospodárstav dôvod pre pokračovanie konania zo strany Európskej komisie. Tá začala tento týždeň s hĺbkovým prešetrovaním osobitného odvodu pre obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku. Mala totiž obavy, že príslušná legislatíva selektívne zvýhodňuje istých maloobchodníkov oproti ich konkurentom, čo je v rozpore s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci. Slovensko zároveň oficiálne požiadala, aby pozastavilo uplatňovanie predmetného opatrenia, až kým neuzavrie svoje posúdenie podľa pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci.

Emócie v parlamente

Osobitný odvod spôsobil aj pomerne ostrú výmenu názorov medzi predsedom parlamentu Andrejom Dankom a poslancom Martinom Poliačikom. Ako uvádzajú Aktuality.sk, Danko kvôli tomu vyhodil Poliačika z rokovacej sály.

Dnes, teda v stredu sa totiž mal prerokúvať aj návrh poslancov Martina Poliačika a Jozefa Mihála o zrušení osobitného odvodu pre reťazce. Tento opozičný návrh však predeseda parlamentu presunul až na koniec schôdze, a to bez súhlasu predkladateľov. Podľa nezaradeného poslanca Poliačika sa toto nikdy nestalo.

Nasledovala výmena názorov a poslanec Martin Poliačik musel opustiť rokovaciu miestnosť. Dôvodom hádky bol fakt, že opozičný nezávislý poslanec predkladal svoj návrh na zrušenie osobitného odvodu už dávnejšie, no na prerokovanie sa dostal až teraz. Návrh predsedu SNS Andreja Danka sa zrodil iba včera, ale má byť schválený v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa Poliačika ide o úplne rovnaký návrh.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom