Osobitný odvod pre reťazce má dostať stopku od Európskej komisie

Bread 2752165_1280.jpg

Európska komisia by mala pozastaviť účinnosť zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý presadila SNS. “Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohoto zákona,” povedal viceprezident Zväzu obchodu SR (ZO SR) Pavol Konštiak na štvrtkovom stretnutí s novinármi.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS platí od začiatku roka 2019. Zákon platí aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona platia obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Výhrady voči zákonu má aj opozícia. Návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce, podala v januári skupina opozičných poslancov z SaS, OĽaNO a Sme rodina. Strana SaS je presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia