Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Netopier ušatý
Zmena klímy súvisí so vznikom a prenosom nového koronavírusu. Foto: ilustračné, Getty images

Globálne emisie skleníkových plynov spôsobili, že južná Čína sa stala centrom koronavírusov prenášaných netopiermi. V oblasti vyrastajú stále nové lesy, ktoré vyhovujú týmto malým cicavcom.

Nová štúdia ako prvá identifikovala mechanizmus, ktorý odhaľuje, akú úlohu zohráva klimatická zmena vo výskyte nového koronavírusu SARS-CoV-2. Ten spôsobil vo svete súčasnú pandémiu.

Štúdiu zverejnili v žurnále Science of the Total Environment. 

Zmeny vegetácie

Analýza odhalila, že v provincii Jün-nan a okolitých oblastiach v Mjanmarsku a Laose za posledné storočie nastali rozsiahle zmeny v typoch vegetácie.

Klimatické zmeny, vrátane nárastu teplôt, slnečného žiarenia a atmosferického oxidu uhličitého, ktoré majú vplyv na vývoj rastlín a stromov, zmenili prirodzený habitat z tropických kríkov na tropické savany a listnaté lesy.

Vytvorilo sa tak vhodné prostredie pre mnoho druhov netopierov, ktoré žijú prevažne v lesoch.

Pôvod vírusu

Ako hovorí líder štúdie Robert Beyer z University of Cambridge, „pochopenie globálneho rozšírenia netopierov v dôsledku klimatickej zmeny môže byť dôležitý krok k nájdeniu pôvodu pandémie COVID-19.

Na získanie týchto výsledkov vedci vytvorili mapu svetovej vegetácie spred sto rokov. Použili pritom záznamy o teplotách, zrážkach a oblačnosti.

Následne využili informácie o typoch vegetácie, ktoré potrebujú jednotlivé druhy netopierov. Zistili tak, aké bolo rozšírenie týchto zvierat na začiatku 20. storočia.

Výsledky porovnali so súčasným stavom a odhalili, ako sa zmenil počet rôznych druhov na celej planéte v dôsledku klimatickej zmeny.

Dopad zmien na netopiere

Netopiere sú nositeľmi približne 3 000 rôznych druhov koronavírusov, pričom každý druh netopiera prenáša približne 2,7 typu koronavírusu. Väčšina z nich nemá žiadne symptómy.

Po tom, ako klíma zmenila habitaty, niektoré druhy opustili určité oblasti a presunuli sa do iných. Vírusy si zobrali so sebou.

„Zmenilo to prítomnosť vírusov v iných oblastiach a zároveň umožnilo interakciu medzi jednotlivými zvieratami a vírusmi. Výsledkom je vznik a prenos oveľa agresívnejších vírusov,“ vysvetlil Beyer.

Zvýšený výskyt rôznych druhov netopierov v určitom regióne v dôsledku klimatickej zmeny zvyšuje pravdepodobnosť vzniku a prenosu škodlivejších koronavírusov na človeka.

Prenos na človeka

Väčšina koronavírusov nemôže prejsť z netopiera na ľudí. No poznáme niekoľko druhov týchto vírusov, ktorým sa to už podarilo.

Medzi nimi sú aj tri, ktoré sú pre človeka smrteľné: ťažký akútny respiračný syndróm (SARS), blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) a SARS-CoV-2.

Odborníci uviedli, že sledovaný región, ktorý sa stal akýmsi centrom netopierov v dôsledku klimatickej zmeny, je zároveň domovom pre šupinavce.

Z netopierov prešiel SARS-CoV-2 práve na tieto zvieratá, ktoré sa následne dostali na trh v čínskom meste Wu-chan a napokon sa ním infikovali ľudia.

Úloha politikov

Spoluautorka štúdie Andrea Manica vyhlásila, že politici musia konať a znížiť zdravotné riziká pre ľudí vyplývajúce zo zmeny klímy. Poučiť by sa podľa nej mali práve z pandémie COVID-19, ktorá spôsobila „obrovské sociálne a ekonomické škody“.

„Skutočnosť, že klimatická zmena urýchľuje prenos patogénov z voľne žijúcich zvierat na ľudí, by mala byť naliehavým budíčkom na zredukovanie globálnych emisií,“ dodal Camilo Mora z University of Hawaiʻi.

Vedci zdôraznili potrebu obmedziť rozširovanie mestských oblastí, poľnohospodárskej pôdy a poľovných revírov, aby sa znížil kontakt medzi voľne žijúcimi zvieratami a ľuďmi.

Štúdia ukázala, že za uplynulé storočie zapríčinila klimatická zmena aj nárast rôznych druhov netopierov v regiónoch v Strednej Afrike a rôznych oblastiach Strednej a Južnej Ameriky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea ManicaCamilo MoraRobert Beyer
Firmy a inštitúcie Science of the Total EnvironmentUniversity of CambridgeUniversity of Hawaiʻi