Pandémia COVID-19 zvyšuje spotrebu plastov, v odpadkoch končia milióny zdravotníckych pomôcok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavirus, odpad
Foto: ilustračné, Getty Images

Pandémia koronavírusu prispieva k nárastu produkcie plastových odpadov. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Inštitút tiež poukázal na zvýšenú spotrebu zdravotníckych pomôcok vyrobených z plastov.

Prírodné a spoločenské systémy

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa každý mesiac na svete spotrebuje 89 miliónov rúšok, 76 miliónov zdravotníckych rukavíc či 1,6 milióna ochranných okuliarov. Tento počet podľa IEP navyše každý mesiac rastie.

IEP zároveň uviedol, že podľa analýzy Európskej environmentálnej agentúra (EFA) pandémia koronavírusu poukazuje na dôležitosť vzájomných vzťahov medzi prírodnými a spoločenskými systémami.

Výskyt infekčných ochorení

Podľa EFA celkovo 60 percent infekčných chorôb prenášaných na človeka je živočíšneho pôvodu. Strata biodiverzity a intenzívne potravinárstvo tak zvyšujú pravdepodobnosť výskytu infekčných ochorení v spoločnosti.

Z analýzy EFA zároveň vyplýva, že lockdowny, teda zatvorenia krajín počas pandémie môžu mať krátkodobé pozitívne vplyvy na kvalitu ovzdušia, aj keď je pravdepodobné, že budú dočasné.

EFA napríklad poukazuje aj na aprílový lockdown na Slovensku, počas ktorého sa znížil občas prachových častíc PM 10 v ovzduší v priemere o 15 percent.

Viac o téme: Koronavírus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať