Parlament prelomil veto prezidentky Čaputovej a opätovne schválil zákon o enviromentálnych záťažiach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 3. decembra, 17:48

Parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej a napriek jej nesúhlasu opätovne schválil poslaneckú novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže. Hlava štátu navrhovala, aby parlament neprijal zákon ako celok.

Za opätovné prijatie zákona hlasovalo 89 poslancov zo 143 prítomných. Na prelomenie veta bolo potrebných aspoň 76 hlasov poslancov.

Ministerstvo bude môcť požadovať finančnú náhradu

Poslanecká novela prináša mechanizmus, ktorý má zabezpečiť návratnosť vynaložených financií z verejných zdrojov na sanáciu environmentálnych záťaží. Častým problémom totiž bolo, že mnohé bývalé priemyselné podniky, na pozemkoch ktorých sa nachádza environmentálna záťaž, nemajú pôvodcu tejto záťaže.

V prípade týchto záťaží nie je určená povinná osoba. Preto sa zodpovedným subjektom za stav a sanáciu environmentálnej záťaže stáva štát prostredníctvom príslušného ministerstva. Po novom ministerstvo bude mať ako záložný veriteľ oprávnenie pri prvom prevode sanovanej nehnuteľnosti požadovať finančnú náhradu.

Prezidentka považuje účinné riešenie tohto dlhodobo zanedbávaného, ale mimoriadne závažného problému dopadajúceho na zdravie a kvalitu života mnohých obyvateľov, za zásadne.

Pochybnosti o súlade novely s ústavou

„Zdôrazňujem, že podporujem účel a cieľ schváleného zákona a verejný záujem na odstránení existujúcich environmentálnych záťaží považujem za jednu z najvyšších priorít,“ uviedla prezidentka v rozhodnutí, prečo vracia zákon späť parlamentu.

V prípade schváleného zákona je však presvedčená, že neprimeraný rozsah požadovanej finančnej náhrady od vlastníka sanovanej nehnuteľnosti neobstojí v ústavnom teste proporcionality zásahu do vlastníckeho práva.

Z tohto dôvodu, ako aj z dôvodu celkovej nejasnosti schválenej novely, má vážne pochybnosti o súlade novely s ústavou. Prezidentka spomenula článok ústavy, ktorý hovorí o tom, že vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

„Pokiaľ ide o výhrady pani prezidentky, otvorený je geologický zákon, ktorý pripravujeme tak, že kým nadobudne právoplatnosť, vychytáme nedostatky. Ak tam identifikuje kancelária prezidentky SR také, ktoré by dostávali zákon do kolízie s Ústavou SR,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) na tlačovej konferencii.

Zákon nadobudne právoplatnosť 1. júna 2022.

Prezidentka víta posunutie účinnosti zákona

Prezidentka SR Zuzana Čaputová víta, že sa účinnosť novely zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, ktorú vetovala, posunula na 1. júna. Informoval o tom v tlačovej správe riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

Zároveň vysvetlil, že aj keď poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky neznamená to, že sa nestotožnili s niektorými jej výhradami. Prezidentka predpokladá, že jej pripomienky budú zohľadnené v pripravovanom vládnom návrhu novely geologického zákona.

„Posunutím účinnosti sa vytvára priestor na to, aby sa včas upravili tie ustanovenia zákona, ktoré by mohli byť v konflikte s ústavou,“ zhodnotila prezidentka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajJozef MatejZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Národná rada SR