Parlament schválil zmenu týkajúcu sa podomácky vyrobeného piva pre vlastnú spotrebu, oslobodí sa od spotrebnej dane

Pivo
Foto: ilustačné, www.gettyimages.com.

Ak si niekto od začiatku roka 2023 doma vyrobí pivo pre vlastnú spotrebu a spotrebu jeho domácnosti v objeme najviac 10 hektolitrov ročne, na takto vyrobené pivo sa bude vzťahovať nulová sadzba spotrebnej dane.

Slováci možnosť zatiaľ nevyužívajú

Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov od poslancov za stranu SaS, ktorú v utorok schválil parlament. Takto vyrobené pivo súkromný výrobca piva nesmie predávať.

Členské štáty Európskej únie majú v súlade s príslušnou európskou smernicou právo vyňať zo spotrebnej dane pivo vyrábané súkromnými osobami a konzumované výrobcom, členmi jeho rodiny alebo jeho návštevami za predpokladu, že toto pivo nepredávajú. Slovensko túto možnosť v súčasnosti nevyužíva.

Podmienky prevádzkovania liehovaru

Novela zákona tiež upravuje podmienky prevádzkovania malého samostatného liehovaru. Držiteľ povolenia na prevádzkovanie malého samostatného liehovaru bude oprávnený lieh iba vyrábať a tento spracúvať, skladovať a odosielať, a to výlučne v spotrebiteľskom balení.

Znížená sadzba dane sa bude uplatňovať aj na lieh vyrobený v malom samostatnom liehovare na Slovensku alebo v inom členskom štáte, ktorý sa na územie Slovenskej republiky dopraví.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNárodná rada SRSaS Sloboda a Solidarita